| timidul96 a întrebat:

Hei! Am si eu o intrebare in legatura cu limba engleză. Dacă adjectivul se pune intotdeauna înaintea substantivului de ce adjectivul provenit din vb la participiu se pune după substantiv. Am văzut unele cazuri si sunt cam confuz.

1 răspuns:
| Yurisa a răspuns:

Nu e o regula. Depinde cum te exprimi
Poti sa zici "broken window" sau "a window that's broken", "a window, broken by this kid". S-ar putea sa ma insel, poti sa faci inversiunea formei a treia a verbului si sa le asezi altfel in fraza. Daca imi dai un exemplu concret la ce te referi cred ca puteam sa te ajut mai mult