| Mariushgv a întrebat:

Hei as vrea sa stiu cand analizezi subst verb adjectiv pronume de astea la analiza a care dintre ele scrie persoana 1 sau persoana 2 sau persoana 3 va rog sa ma ajutati sunt confuz

Răspuns Câştigător
| RaduMarsin a răspuns:

Daca iti e usor de tinut mine, doar pronumele si verbul au persoana, restul care le-ai invatat sau o sa le inveti nu au.

Daca tot le incurci, ca si eu am o problema cu alte chestii si mereu le incurc, gandeste logic.

Persoana 1 : Eu, noi. Persoana 2 : tu, voi. Persoana 3 : el, ea, ei, ele

Sa zicem ca avem un substantiv: carte. Nu poti sa zici "eu carte", "tu carte", "el carte", etc. Ca nu are are sens.

La pronume, din prima zici un cuvant dintre persoanele alea, deci are persoana.

Verbul, sa zicem ca avem verbul
Sunt". Poti sa spui "eu sunt" " tu esti" "el este", etc. Deci si el are persoana.

Trebuie sa incerci sa vezi daca poti sa pui unul din cuvintele de la o persoana, daca merge inseamna ca are persoana, daca nu, nu are persoana.