| Mary14Hellen a întrebat:

Hei! As vrea sa stiu daca la facultatea de economie iti trebuie matematica.Adica,m.ar interesa ceva in finante banci sau contabilitate si ma gandesc ca am nevoie de mate dar nu matematica cu logaritmi si alte prostii..matematica de zi cu zi. spune.ti mi va rog ca e asa si daca nu unde as putea da ca sa fie ceva in domeniul asta dar nu cu mate multa si grea?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face cel putin un semestru de matematica mai serioasa (integrale, derivate samd)

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

La facultatea de finante banci... o sa faci max doi ani de matematica. Si acolo o sa te joci cel mai mult cu dobanda compusa.

Se facea mai demult si un semestru de matematica superioara: integrale, euler, gauss, limite si logaritmi, nu pareau grele dar na, depinde de nivelul tau.