| Smadici_Gaby_2001 a întrebat:

Hei! Care este mai avantajoase pentru mine școala profesionala sau liceul mecanica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de tine ce alegi
Daca urmezi o scoala profesionala, nu poti avea diploma de bacalaureat.
Degeaba iti spune X si Y ca la profil de liceu, o sa ai pozitii mai bune in munca, nu se tine cont de chestia asta.
Tati are scoala profesionala si are salariul destul de mare.
La profesionala, orele de practica sunt mai multe, in schimb, la liceu o sa ai doar o zi pe saptamana.
Daca vrei sa fii meserias, alege scoala profesionala, daca vrei sa ai o diploma pentru bacalaureat, vei face acest profil la liceu.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, depinde de ce vrei sa faci in viata.
Daca vrei studii superioare atunci du-te la liceu, daca vrei sa fii meserias du-te la scoala profesionala.

| Violleta2022 a răspuns:

O scoala profesionala nu-ti va da niciodata o diploma de bacalaureat, pe cand un liceu da, deci sperante de un viitor mai bun, calificari mai inalte si chiar pozitii mai bune de munca.

| K0sti a răspuns:

Care este mai avantajoase?
Cartea de romana, ar fi un prim avantaj!

| danutzu96 a răspuns:

Poti face scoala profesionala si sa treci dupa in clasa a-X-a. Termini liceul (in total o sa dureze 5 ani parca) si poti avea si diploma de bac.