| Bodiu_Antonia_1998 a întrebat:

Hei
Care profil este mai bun, Real sau Uman?
Ce materii ai?
Ce potii sa devii dupa terminarea studiilor in functie de profilul ales?
Din ce dai bac-ul?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pai e simplu. Trebuie sa te duci la profilul care crezi ca-ti place. Daca te duci la profil real (cum sunt si eu - mate-info) trebuie sa stii ca aici faci carete... Cei de la profil uman mai mult taie frunza la caini dar la anumite materii ii rupe cu invatatul. Daca esti o fire care vorbeste mult, ii place sa citeasca, iti place mai mult toceala. te duci la profil uman. Daca esti mai timid si nu prea iti place sa dai cu papagalul, urasti sa citesti (ca mine), intelegi logic (nu trebuie sa mai inveti acasa cidoar citesti odata in clasa, te duci la profil real. Ai mai pus problema cu locul de munca. Daca te duci la filologie, o sa iesi avocat, judecator, etc, iar in tara noastra sunt extrem de aglomerate aceste posturi si vei ajunge in situatia in care pentru un loc la facultate/de munca sa ai sanse de 1 la 1000. La bio-chimie vei ajunge doctor, farmacist etc. Aici sti care e problema; dupa multa carte ai doua variante : ori ramai in tara pe 1000-1200 lei ori pleci in afara, castigi mult mai bine dar nu o sa mai vi i tara. La mate-info cred eu ca este cel mai bine. La inceput te chinui foarte mult dar dupa ce termini poti fi absolut ce vrei tu. Acum nu se mai face numic fara calculator, si asta nu va ramane aici. In curand si aragazul va fi conectat la internet laughing. In orice institutie/firma se lucreaza acum pe calculator. Gandeste-te bine la ce vrei sa iti alegi.
https://www.tpu.ro/......m-e-bacul/

1 răspuns: