| ionalglanetasuluiii a întrebat:

Hei! Ce părere aveti:se poate intra la medicina și fără meditații? Este atât de importanta pregătirea cu un profesor? *pentru UMF Cluj*

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Se poate intra, dar e foarte greu. In primul rand, ai nevoie de cineva care să-ți explice chimia și câteva chestii de anatomie, apoi este munca ta. Dar, presupunând că ai terminat profil de științe ale naturii, unde profii au predat cum trebuie și tu ai învățat pe parcursul liceului, știi noțiunile de bază și ai și îndemânare in a învăța (destul de puține cazuri), faci rost de cartea de grile de la universitate și îți iei manualele de la bibliografie, o sa vezi că un moment dat că ai nevoie de cineva care sa te ghideze. In general, profii care dau mediatatii știu sistemul de acolo, pregătesc copii de ani sau au cunoștințe care sunt corectori etc. Așa că ei te pot îndruma să-ți spună pe ce sa te axezi, ce a picat mai mult anul trecut, ce diferente sunt de acum 2 ani și așa mai departe. Eventual, poți merge la un prof la testare (înveți câteva luni și el te testeaza la fel cum ii testează pe cei cărora le-a dat meditații) și așa vezi cam la ce nivel ești. Eu sunt studenta la Farmacie, nu in Cluj. Majoritatea colegilor mei au făcut meditații, mai ales la chimie.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Fara meditatii,,, enorm de greu. Nu orice profesor. Ai nevoie de minim un an.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai nevoie de meditații.

| Bizon95 a răspuns:

Depinde serios de cat de bun esti sa inveti singur
si cum asta e o minoritate in randul elevilor...
doar tu poti sa iti dai seama daca poti intra fara meditatii sau nu

iar, ca sa intelegi cu adevarat fenomenul: la un videochat, o fata care tocmai a venit de la sat, in 2 luni poate face 2000$ la fiecare 2 saptamani, deci ar putea sa isi gaseasca binemercic chirie, sa isi cumpere calculator, si sa faca singure de acasa unde nu trebuie sa mai dea jumatate din bani studioului
ei bine sunt multe care se intorc la studio, ca, acasa nu sunt in stare sa se tina de treaba cand sunt de capul lor acasa

cand e vorba de meditatii e acelasi lucru!