| AnnaDee a întrebat:

Hei.
Cercurile olimpice la logica? Cineva? Indicii?
Multumesc! O zi buna si ofer funda si votur bineinteles. i,

5 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Creatorul steagului oloimpic, Pierre de Coubertin cel care a intemeiat Jocurile Olimpice Moderne. El spunea ca cele cinci cercuri reprezinta un simbol international al pacii si prieteniei.
Cercurile olimpice sunt unul dintre cele mai sunoscute simboluri din lume si reprezinta cele cinci regiuni ale Globului implicate in Olimpiada: America de Nord si Sud, Africa, Australia, Asia si Europa.
Aceste cinci inele - albastru, galben, negru, verde şi roşu - reprezintă cele cinci părţi ale lumii cuprinse de spiritul olimpic şi care sunt gata să se întreacă între ele. Cele şase culori (inclusiv fondul alb) combinate reprezintă toate naţiile, fară excepţie. Albastru şi galben pentru Suedia, albastru şi alb pentru Grecia, Franţa, Anglia, America, Germania, Belgia, Italia şi Ungaria, galben şi roşu pentru Spania stau lângă noile culori ale Braziliei şi ale Australiei, vechea Japonie şi noua Chină. Cercurile olimpice reprezintă un adevărat simbol internaţional".

| AnnaDee explică (pentru zdrangoi):

Ma refeream la exercitiul cu cercurile olimpice, dar oricum raspunsul tau mi-a imbogatit cultura generala.

| zdrangoi a răspuns (pentru AnnaDee):

Pai ar trebui sa spui exercitiul ca sa te putem ajuta, cu toate ca aici nu se fac lectii.

| AnnAnne a răspuns (pentru zdrangoi):

?
N-are nici cea mai mica treaba cu ce voia fata sa afle.

| zdrangoi a răspuns (pentru AnnAnne):

Dar tu stii ce voia sa afle?
daca da, de ce nu-i raspunzi?
sau stai sa-i pandesti si sa-i critici pe altii?