| Nme a întrebat:

Hei! Cine imi poate spune cum se desfasoara proba orala la engleza?

Răspuns Câştigător
| TeoJoy a răspuns:

E foarte simplu si relax! Am dat-o acum 2 ani. Vei intra intr-o sala de clasa, cu mai multi "candidati", te vei duce direct la catedra si vei da buletinul profesorilor examinatori. Apoi vei avea de ales intre poza sau text. Orice alegi, iei poza/textul de pe o masuta si te duci intr-o banca si pregatesti "discursul", poti scrie cate ceva pe o ciorna, dar sa nu citesti de pe ea! Se presupune ca e vorbire libera. La poza va trebui sa explici tot ce e in poza aia, ce crezi ca se intampla acolo, dai cu presupusu mai pe scurt si iti spui o opinie despre ce ar fi putut cauza intamplarea din imaigne, ce se va putea intampla in continuare etc. DAR AI GRIJA! La poza DOAR DAI CU PRESUPUSU, folosesti expresii precum "looks like", "seems to be", "I guess" si de-astea. La text vei avea, bineinteles, un text pe un subiect anume. Tu va trebui sa-l comentezi si sa-ti spui o parere. Vor fi 2 examinatori, cu unul vei discuta tu, celalalt va asculta doar, poate o intrebare iti va pune si ala. Va fi o simpla discutie, poti spune ce vrei, doar sa vorbesti cursiv. Nu e stres, e foarte usor. Eu recomand text, ai mai multe de zis acolo, ai "mura-n gura", poti sa ai orice parere, esti cat de sincera, daca e cazul dai exemple din viata ta si tot asa. Eu am avut text si mi-a picat un textulet despre cruzimea fata de animale si am zis cum nu sunt de acord, cum multe fete au haine de blana naturala si sunt inconstiente, tot asa, purtam o simpla discutie cu o profesoara despre asta. Nu te stresa deloc, e foarte usor! Oh, si inca ceva fffff important! Daca te intreaba "What do you do?", tu nu zici "I'm good", sau "I'm fine, you?", zici "I'm a student", "I work at x", e o greseala foarte comuna ce scade mult. Mult succes iti doresc!

| Nme explică (pentru TeoJoy):

Multumesc fff mult si auditia in ce consta? Avem toti din sala acelasi subiect?

| TeoJoy a răspuns (pentru Nme):

Da, la auditie asa e. Va pune la un casetofon auditia si voi veti primi foile. La auditie se va pune inregistrarea de 2 ori. Uite cum fac eu : mai intai ascult si incerc sa descifrez accentele si topicul discutiei, apoi la a doua auditie ma uit la intrebari si rezolv. Inainte de a asculta, veti avea 45 secunde de "preparation". Recomand sa te uiti rapid pe toate intrebarile si sa subliniezi "key words" din propozitie si indicat ar fi sa nu te uiti la raspunsuri pentru ca te incurca foarte tare. Subliniezi doar ce e cel mai important din fiecare propozitie, efectiv dupa ce trebuie sa fii atenta. Mult succes iti doresc :**. Te vei descurca, nu ai de ce sa te sperii