| alex15ccc a întrebat:

Hei! Cum sa invat chimia organica mai eficient?
Simt ca formulele ma depasesc.

Răspuns Câştigător
| Roliii a răspuns:

Chimia organica se invata de la baza ca asa e cel mai usor sa o intelegi, Tin minte ca am fost la al 4-lea liceu din orasul din care sunt, pe de alta parte am avut si cea mai buna profesoara de chimie din liceu si cea mai amabila, si ea mi-a spus ca daca nu invat de la baza de cand am inceput in clasa a 10-a eu tot la bio-chimie fiind pe atunci a zis ca "altfel nu o sa inteleg mai departe ce se intampla" iar eu ca sa nu raman in urma cu ceva m-am apucat sa invat din prima ora in care mi s-a spus, n-am avut media 10 in acel an la chimie, dar 8-ul l-am scos lejer, fara probleme, asa ca de la baza

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Formulele pe care le uiti pune-le undeva la vedere.Asa am facut eu cu randamentul si puritatea pana le-am retinut. happy. Chimia organica nu e grea, insa se uita repede.Trebuie sa o iei treptat.Iar la capitolul unde te blochezi, stai mai mult pana esti sigur pe tine.

| WhiteLife a răspuns:

O iei cu începutul, încerci sa înțelegi mecanismele și scrii formulele pana le memorezi (de 3 ori, de 5 ori, de câte ori e nevoie).

| mihaistefan16p a răspuns:

La chimie trebuie sa inveti logic, lectie de lectie. mai intat teoria si apoi problemele.