| Mihaella225 a întrebat:

Hei
Cum se acorda bursa de merit la facultate? Si cat este? Am inteles ca s-a dublat.

Răspuns Câştigător
| LumiBo a răspuns:

Note foarte mari. Nu e o nota fixa, ci trebuie sa fii in primi 30 din cate stiu eu. Oricum media trebuie sa fie peste 9. Bursa depinde de posibilitatile scolii, in general in jur de 400-500lei.
De asemenea poti lua bursa si daca esti olimpic la o materie (macar national)

| Mihaella225 explică (pentru LumiBo):

Bursa se acorda lunar?

| LumiBo a răspuns (pentru Mihaella225):

Da

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa de merit se acorda numai din semestrul II, in functie de rezultatele obtinute pe sem.I. Nu este o suma fixa, depinde de la o facultate la alta dar trebuie sa acopere cazarea in camin si masa la cantina.
Conform HG 558/1988, citez:
"1. Bursele de merit şi bursele de studiu se acordă studenţilor din învăţământul superior de stat, cursuri de zi, în funcţie de rezultatele obţinute la învăţătura, iar cursanţilor de la învăţământul postuniversitar bursele se acordă prin concurs. Bursele de ajutor social se acordă la cerere, în funcţie de situaţia materială a familiei studentului. Studenţii primesc burse în baza criteriilor generale stabilite de prezenta hotărâre şi a criteriilor specifice elaborate de senatul universitar respectiv.
2. Bursele de merit se acordă în următoarele cazuri:
a) studenţilor cu rezultate deosebite la învăţătura;
  b) studenţilor cu performanţe ştiinţifice - bursa de performanţă, care este o bursa de merit atribuită prin concurs de către fiecare universitate;
  c) studenţilor cu performanţe cultural-artistice deosebite - bursa de  performanţă artistică, celor cu performanţe sportive - bursa de performanţă sportiva. Acestea sunt burse de merit atribuite de către fiecare universitate.
  3. Fondurile pentru acordarea burselor de la bugetul de stat sunt repartizate instituţiilor de învăţământ superior de către Ministerul Educaţiei Naţionale, proporţional cu numărul studenţilor de la cursurile de zi, învăţământ de scurta durata, învăţământ de lungă durata, învăţământ de studii aprofundate, din instituţia respectiva.
  4. Criteriile specifice de acordare a burselor la nivelul instituţiilor de învăţământ superior se elaborează de senatele universitare, ţinând seama de sistemul de organizare a învăţământului superior, diferenţiat pe specializări, iar în cazul burselor de ajutor social, de venitul net al familiei studentului sau al susţinătorului legal.
  Nu pot constitui criterii de acordare a burselor provenite de la bugetul de stat: vârsta, sexul, religia, rasa, apartenenţa politică a candidatului sau a familiei acestuia, apartenenţa la organizaţii legal constituite ori cu activitate conformă cu legislaţia română, numărul de ani petrecuti în alte instituţii de învăţământ, studiile efectuate în străinătate, precum şi accesul la burse din alte surse.
  5. Senatele universitare pot elabora criterii specifice diferenţiate pentru acordarea burselor de merit, de studiu şi a burselor de ajutor social, în funcţie de activitatea profesională.
  6. Cuantumurile burselor sunt stabilite de către senatul universitar, în asa fel încât cuantumul minim al bursei sa acopere cheltuielile de cazare şi masa în cămine şi, respectiv, la cantine."

1 răspuns: