| Helioot a întrebat:

Hei! big hug Imi puteti spune 6-7 exemple de locuri turistice din Regatul Unit al Marii Britanii ...VA ROG! Urgent,tongue
Funda +vot ( tuturor)

Răspuns Câştigător
| IoanaTempah a răspuns:

Teatrul Regal Plymouth
Unul dintre cele mai mari teatre de provincie din Marea Britanie.

Universitatea Cambridge
Universitatea consta in mai multe colegii semi-independente, unele aflate la 6km de centrul orasului. Cele mai vizitate atractii sunt Kings College si Capela Kings College. Arhitectura capelei se inalta deasupra orasului, iar corul sau are o reputatie mondiala.

Castlefield
Una dintre asezarile romane originale. Aici este centrul retelei de canale a orasului si un centru de transporturi cu o importanta istorica unica. Bazinul Castlefield se uneste cu canalele Rochdale si Bridgewater. Muzeul Stiintei si Industriei din apropiere contine gara Liverpool, prima gara din lume.

Teatrul Minack
Un teatru in aer liber construit pe panta unei stanci cu vedere spre ocean, aflat in orasul Porthcurno. Teatrul include si un muzeu.

Muzeul Castel York
Un muzeu premiat, cu expozitii pe gustul tuturor varstelor. Expozitiile includ Kirkgate, o strada victoriana, Half Moon court, o strada edwardiana, costume si jucarii pentru toate varstele. Aici puteti vizita si fost inchisoare, unde Dick Turpin si-a petrecut ultimele zile.

Ruinele Manastirii Sf. Maria
Un loc excelent pentru picnic.

Labirintul York
Un labirint foarte mare, constituit din porumb.

Centrul Natural Birmingham
Un centru de 2, 5ha cu animale si pasari, inclusiv caprioare, vidre, bufnite si doua specii de panda rosii.

2 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Lockness,Big Ben,Palatul Buckingham,Parlamentul (Houses of Parliament),Tower Brigde,British Museum,Turnul Londrei (Tower of London), Galeria Nationala (National Gallery), Hyde Park.

| Bee123 a răspuns:

Big Ben
Palatul Buckingham
Casele Parlamentului
Madame Tussauds Londra
Tower Brigde
British Museum
Kensington Palace
Trafalgar Square
Turnul Londrei (Tower of London)
Galeria Nationala (National Gallery)
Westminster Abbey
Catedrala Sf. Paul (St Paul's Cathedral)
St James's Park
Hyde Park