| Plushul a întrebat:

Hei! Daca ai la un obiect 5 credite si iei nota 5 nu iti acorda creditele? Dar daca iei nota 6 si ai 5 credite ti le acorda?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca promovezi examenul la o disciplina cu minim nota 5, vei castiga si cele 5 credite alocate acestei discipline!
Creditele masoara cantitatea de munca pretinsa unui student pentru insusirea cunostintelor la o disciplina iar nota masoara rezultatul muncii depuse.

| AFR81 a răspuns:

Creditele le primesti daca promovezi examenul. Nu conteaza cu ce nota, atat timp cat aceasta este peste 5 (5 inclusiv).

| CuriousStuff a răspuns:

Exista 2 moduri in care se ofera creditele si punctele de credit.
Odata luat un examen, adica daca ai luat peste 5, ti se ofera creditele pentru acel examen, la sfarsitul anului trebuie sa ai adunate un anumit numar de credite ca sa treci anul. Daca ai luat un examen ti-ai luat creditele pentru acea materie, nu conteaza nota, doar sa fie peste 5.

Nota influenteaza doar punctele de credit, din care se face media ponderata dupa care se face ierarhizarea studentilor. De exemplu daca ai la un examen de 5 credite nota 5, ai 25 de puncte de credit, daca la acelasi examen ai luat 10, ai 50 de puncte de credit, astea se aduna la final de an si se impart la numarul de credite pe an 40 sau 60, depinde de facultate si astfel se obtine media ponderata.