| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Helphappy. Intr-un vas gradat se afla 2355 cm la a 3-a de apa. Se introduce in vas o bila. Nivelul apei se ridica la 2473 cm la a 3-a. Volumul bilei este de___cm la a 3-a. Dimensiunile unei bai dintr-un apartament sunt L= 2m, l= 2m, h=2m,. Calculati volumul baii. Podeaua incaperii va fi acoperita cu placi de gresie identicem cu dimensiunile 50cm, 50cm, 0, 5 cm. Aflati numarul de placi de gresie necesare pentru aceasta lucrare. Peretii laterali ai baii din problema precedenta vor fi acoperiti cu placi de faianta cu dimensiunile de 25cm, 25cm, 0, 5 cm. Sa se calculeze numarul de placi de faianta necesare pentru aceasta operatie stiind ca pe peretele cu usa nu se pune faianta.

1 răspuns:
| Octa00 a răspuns:

1.Trebuie sa faci:
Volumul bilei=Volumul final (2473 cm la a 3-a) - Volumul initial (2355 cm la a 3-a)