| Mariushgv a întrebat:

Hei, la scoala am fost scos la tabla si mi-a dat urmatorul exercitiu 2304:c-25=71 am aflat cum se rezolva dar imi puteti da un exemplu atunci cand factorul necunoscut e in fata sau in spate tot si trei termeni si cu mai multe operatii (inmultiri impartiri etc) si sa-mi explicati de ce se rezolva asa? Dau funda. Va rog ajutati-ma, FUNDA

4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Daca ne spui cum se rezolva mai intai
intrebarea ta cam denota ca esti cam ultima bata la sportul asta
pentru ca daca ai fi rezolvat-o TU pe problema de mai sus, ai fi stiut raspunsul la intrebare

| Mariushgv explică:

Problema de sus am aflat cum se rezolva pentru ca a rezolva-o la tabla dar as vrea sa stiu de exemplu daca facorul necunoscut ar fi in fata sauin spate

| ShAwDoRneYTheReal a răspuns:

Aplici metoda mersului invers. Daca factorul necunoscut e in unei scaderi aplici + daca e in fata unei adunari aplici - si tot asa.Incerci sa faci opusul

| Mariushgv explică (pentru ShAwDoRneYTheReal):

Aha dci aca ar fi veva de genul a-etc ar trebui sa fac a+etc