| Radandam a întrebat:

Hei! Limba turca este considerata o limba rara? Dacă termini specializarea romana-turca, ce perspective ai?
Exista companii în România care ar fi interesate de aceasta limba? Și la ce salariu ai putea ajunge cu aceasta limba. Care ar fi salariul maxim posibil de ajuns?

11 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Este o limba rara pentru ca se vorbeste in tari precum Turcia, Cipru, Irak, dar eu zic sa te reorientezi deoarece facultatea de limbi straine nu este o facultate notabila privind joburile pe care le poti avea apoi. Eu am terminat Limbi straine si lucrez intr-un domeniu care nu are legatura cu studiile pe care le am. Spuneai ceva de companii care care ar putea fi interesate de aceasta limba, ia-o logic: de ce te-ar angaja pe tine care ai terminat facultatea cu specializarea romana-turca (turca fiind limba secundara, adica inveti foarte putin, iar dupa ce termini facultatea ramai in mare parte cu chestii basic) si nu ar angaja un turc nativ, fiind atatia in Romania nu le-ar fi greu sa gaseasca happy

| sierra1 a răspuns:

Nu e limbă rară (o vb vrreo 80 milioane), rară e cererea ei pe piață

| Radandam explică (pentru sierra1):

Doamne, când ți am zis ca nu ai mai mult de 3 clase am avut dreptate. "nu e o limba rara(o vorbește vreo 80 milioane)", tu știi ce vorbești? Era vorba strict la noi in tara, iar limba chineza e considerata rara și o vorbește peste 1, 3 miliarde, japoneza o vorbesc peste 150 de milioane și tot considerata rara e. Tu ești habarnist a total, dacă limba turca o vorbesc 80 de milioane inseamna ca la noi în România este rara? câți din România învață turca, chineza, japoneza? Raspuns:foarte putini. Ești paralela total, nu mai lasă matura sa vii sa scrii aberații aici. Mai bine ti-ai trage-o pervers la vârsta ta înainta, dar nu știu cine ar face-o cu tinelaughing poate vreun țăran care nu a văzut vrabie laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Radandam):

Că nu te duce creierul nici să treci strada, aia e clar dar să te și lauzi, aia e și mai grav:

"| Radandam explică : limba chineza e considerata rara... japoneza... tot considerata rara e"

limbi rare - dacă nu ți-e clar, îți desenăm

https://academiadetraduceri.ro/servicii/limbi/limbi-foarte-rare/

| Radandam explică (pentru sierra1):

Ești chiar proasta, e vorba de tara noastră imbecilo, câți învață chineza la noi în tara? Când se învață doar engleza și franceza. Ești proasta de bubui. Nu stau sa iti dau link uri ce zic facultățile, ești bătută de soarta

| sierra1 a răspuns (pentru Radandam):

" Radandam explică : Ești chiar proasta, e vorba de tara noastră imbecilo"

iar ai impresia că vorbești cu mă-ta? (cu cratimă desigur)

| Zuzu1991 a răspuns:

Cam 90% din limbile pamantului sunt considerate rare, inclusiv romana care se vorbeste foarte putin in afara Romaniei si Moldovei
topul limbilor cele mai folosite ar fi:
1. engleza
2. spaniola (e limba oficiala in mai multe tari decat engleza, dar engleza e acum vorbita in toata lumea ca metoda de comunicatie universala, auzi, la noi in frma si femeia de serviciu o rupe pe engleza, si pescari musulmani invata engleza ca sa poata vinde peste turistilor)
3. franceza (Franta, Canada si o tona de tari africane)
4. germana (Germania, Elvetia, Austria, etc.)
5. portugheza (Portugalia, Brazilia, etc.)

deci, nu, turca, e chiar folosita numai in Turcia, deci, daca nu cumva ai o pila la o companie turceasca in Romania (si sunt, Kanal D, de exemplu), sau ai de gand sa te muti si sa muncesti in Turcia, atunci nu te prea ajuta, cel putin nu din cunostiintele mele

| Werrich a răspuns:

Limba japoneza este rara. Sayonara!

| Radandam explică (pentru Werrich):

Sunt mai multe limbi considerate rare, și printre astea se numără turca, araba, chineza, japoneza, rusa. Dar vad ca ai dat un răspuns ca un habarnist

| Eireann a răspuns:

E putin probabil sa fi angajat la o companie doar fiindca stii turca daca nu ai pregatire in domeniul lor de activitate. Majoritatea comunicarii are loc in engleza si pentru communicare sporadica sau de specialitate se adreseaza unui trafucator autorizat. Cel mult un contract de colaborare temporar poti da obtii.

| LittlePoppy a răspuns:

In zona asta a lumii, turca nu este limba rara. Pentru ca turci sunt si in Romania dar si peste tot in Europa.