| CsGO16 a întrebat:

Hei, nu inteleg. Se da model nou la bac anul asta? Si la simulare ambele clase?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se da nici un model nou, este la fel ca si pana acum.
Poti vedea Ordinul privind bacalaureatul 2017 si aici:
https://www.edu.ro/......202017.pdf

| Adry05 a răspuns:

Nu, de la anul se baga modelul nou.

| justanotheruser99 a răspuns:

Exact. S-a modificat structura, iar la simulari vei vedea noua varianta. Insa doar generatia care e acum a 11-a va da BAC-ul pe structura asta "imbunatatita". Cei care dau anul acesta (actuala a 12-a) vor da pe modelul vechi.

| anamariarot a răspuns (pentru justanotheruser99):

Sunt pe langa, cum va fi modelul nou? Desi nu ma afecteaza in niciun fel, ma macina curiozitatea laughing

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anamariarot):

In mare parte, materia care se cere e aceeasi, insa structura cerintelor e alta. Si mai exista o schimbare. Toate subiectele sunt comune pentru profilele de real si uman, mai putin eseul de la subiectul 3.
http://imgur.com/E6NpHui
http://imgur.com/ZqWeGUc

| anamariarot a răspuns (pentru justanotheruser99):

Mai bine ar baga ceva de gramatica, pentru ca acolo-i jale. Multumesc pentru raspuns

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anamariarot):

Da... Ar fi ceva sa introducă niste gramatica, dar nu prea se axează astia pe așa ceva. Le pasa doar cate comentarii literare poate toci un copil.

| Deliiiia a răspuns:

Dacă eşti pe a 12-a modelul de la simulare şi de la bac va fi ca şi în anii precedenţi. Dacă eşti pe a 11-a vei da simulare după model nou şi bac-ul la fel.

| CsGO16 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| TheChamp a răspuns:

Clasa a 12 a de anul asta, da simulare si bacul dupa modelul vechi, clasa a 11a va da simularea de anul asta dupa modelul nou si la fel si bacul!

Răspuns utilizator avertizat
| Sirbu_Gabriel_2000 a răspuns:

Salut! Din cate am înțeles vor sa schimbe programa de bacalaureat. Scurtează subiectul 3, subiectul 2 de schimbă foarte puțin iar 1 cică o să fie în favoarea elevilor, având 40 de puncte și fiind destul de ușor. Mai multe detalii nu îți pot da pentru că nu le știu