| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hei! Pana azi am fost in lista de așteptare la facultate la taxa,astăzi când intru sa văd dacă am intrat,tot in lista de așteptare eram,in timp ce o alta fata cu exact aceeași medie ca și mine a intrat,iar in dreptul ei scria "plătit ", este oare datorită faptului ca nu am plătit taxa? Eu știam dacă sunt pe lista de așteptare nu trebuia sa plătesc taxa de școlarizare înainte...ce trebuie sa fac?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regulamentul de admitere are criterii de departajare a candidatilor care au obtinut aceeasi medie de admitere si probabil ca asta s-a intamplat, celalalt candidat a avut acest criteriu mai bun decat al tau.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai probabil departajarea s-a facut cu o alta medie/nota. Tu stii ce medii si note ti-au mai cerut la inscriere. Asa se intampla cand doi candidati se bat pe un singur loc si au aceeasi medie. Se departajeaza folosind nota de la o alta materie de la bac sau o medie a unor discipline. Taxa de scolarizare se plateste diferit de la facultate la facultate dar ma indoiesc sa iti ceara taxa atata timp cat tu esti pe lista de asteptare. Poate nu ai platit taxa de admitere.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru Aasdfghj):

Taxa de admitere am plătit-o pentru ca fără ea nu puteam finaliza înscrierea.

| Aasdfghj a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Atunci mai citeste regulamentul ca trebuie sa scrie acolo. Daca nu, atunci intreaba la secretariat ca sa fii sigura ca nu trebuie sa platesti vreo taxa.

| aneliram a răspuns:

Pai, daca eeti pe lista de asteptarr, sa vezi daca vri intra la facultatea respectiva, nu ai de ce sa platesti taxa pentru studii, cea de inscriere o platesti decat, parerea mea. Cand sunt mai mulyi candidiati cu aceeasi medie, se ia în considerare media de la bac, etc.