| gingergirl1 a întrebat:

Hei...pentru admiterea la medicină stiu ca se dau niste teste grila din biologie si chimie... Întrebarea mea este : am înțeles că în loc de testele grila de chimie pot da din fizică. E adevărat?
Mulțumesc. puppy dog eyes

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, la unele Facultăţi de Medicină se poate da examen din Fizică ( dar NU la toate )!
Spre exemplu, vezi detalii la linkul :
http://www.umfcv.ro/admitere-discipline-concurs

DEPINDE la ce facultate ( din ce localitate ) vrei să te înscrii...

Toate cele bune.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Da,poti da fizica in locul chimiei, dar chimia are mult mai multa legatura cu medicina decat fizica, adica trebuie sa stii chimie foarte bine, dar si fizica iti trebuie de exemplu in oftalmologie etc.Acum e alegerea ta la ce te descurci mai bine.Bafta peste 3 ani o sa fiu si eu a XII si abia astept sa intru la medicina happy

| gingergirl1 explică (pentru RadioactiveUranium):

Mulțu' :*
Da ştiu, dar fizica mi se pare mai usoară laughing
Oricum baftă [ şi eu tot 3 ani mai am ] puppy dog eyes

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru gingergirl1):

Oricum din fizica cred ca se da fizica optica obligatoriu cum si chimia e obligatoriu chimie organica

| Omori a răspuns:

Momentan ai de ales.
Anul asta a umblat un zvon; se spunea ca s-ar introduce si chimia, si fizica la admitere, ca materii obligatorii alaturi de biologie. Zici ca mai ai 3 ani, roaga-te sa nu se intample asa pana atunci.

| anonim728 a răspuns:

Da, se poate da si din fizica, depinde de test, dar in orice caz fizica iti trebuie neaparat daca vrei sa devii ceva legat de ramura medicinei happy.