| Winchester00000000 a întrebat:

Hei! Recent am intrat in clasa a 9-a si am ajuns pe profilul filo engleza. Imi este asa de frica, pentru ca eu nu stapanesc engleza cum trebuie. Imi este frica sa raspund, chiar daca am facut unele exercitii corecte. Mama mi-a spus ca este o chestie de acomodare si sa prind curaj sa deschid gura. Va rog sa ma ajutati!

4 răspunsuri:
| Both_Lucas_1993 a răspuns:

Www.doamneajuta.com totul o sa fie bine dupa ce te acomodezi si daca nu o sa inveti

| Sonia822 a răspuns:

Stai linistit/a, liceul nu e aat de important, facultatea e. in functie de ce facultate alegi, iti strici sau nu viata.Ca sa ajungi la o anumita facultate, nu conteaza din ce liceu provii.

| brokxy a răspuns:

Am avut exact aceiasi problema ca si tine! Faza e fa exercitii in engleza acasa. Recomand site https://www.perfect-english-grammar.com/present-perfect-exercises.html foarte bun te poti si verifica daca e corect sau nu.
Cum am facut eu: Arata-i la profesoara ca stii si sa ai note mari la teste si te va numii ea singura sa vorbesti si va incerca sa te faca sa comunici mai mult. Dupa ar trebui sa iti dispara rusinea, dar mai intai mai lucreaza la engleza ta si vei vedea ca o sa uimesti profesorul

| Andreeush a răspuns:

Relaxează-te, mama ta are dreptate.
O să te descurci dacă te străduiești să înveți.