| SomethingInTheWay a întrebat:

Hei! Recent ma gandeam sa aplic pentru o bursa Erasmus+, insa nu stiu exact ce sa aleg dintre Polonia si Ungaria.
Mi-ar placea sa vizitez Polonia, consider ca e putin mai diferita dpdv cultural fata de Romania si Ungaria. Nu cu mult, e drept. Pe de alta parte, mi-as dori mult sa vad casa lui Chopin si cred ca sunt multe de vazut in toata tara.
Din cauza distantei mici, in Ungaria m-as simti oarecum tot "acasa". Insa, ceea ce ofera un mare bonus Ungariei, este faptul ca universitatea se afla in Pecs, al 5-lea oras al Ungariei, comparativ cu Kielce, care este un orasel destul de micut din Polonia. Cautand si comparand, am observat ca Pecs e incarcat de istorie si cu multe locuri de vizitat.
Pe de alta parte, am inteles ca oricum in cadrul bursei o sa putem vizita si alte orase. M-as bucura mult sa pot sti si parerea cuiva care a fost pe acolo sau care are cat de cat idee despre cele doua sau despre cat de primitori sunt oamenii.
Multumesc enorm!

4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Serios, tu ai ocazia sa vizitezi Polonia si preferi Ungaria?

| SomethingInTheWay explică (pentru Furnicuta000):

Pecs e mult mai frumos comparativ cu Kielce. Intrebam in cazul in care restul oraselor nu or sa imi fie la indemana. Multumesc!

| Atfas a răspuns:

Eu as alege Polinia.

| SomethingInTheWay explică (pentru Atfas):

Ai putea te rog sa imi spui motivul? Mersi mult!