| sunnyhell a întrebat:

Hei! Sambata am proba de baraj la olimpiada de limba engleza si cum nu am mai fost niciodata, as dori sa stiu cam despre ce e vorba. Stiu ca vom avea doua probe, una de listening (aici, vreau sa intreb urmatoarele: ne vor acorda timp inainte sa citim intrebarile? vom putea asculta de 2 ori caseta sau doar o singura data? si cam ce grad de dificultate au?) si una de speaking (stiu ca trebuie extras un biletel pe care este scrisa o tema si trebuie sa discutam liber despre acea tema, vom avea timp sa ne facem niste notite inainte de a raspunde? va fi cam cum este la examenul de bilingv proba orala?). Daca ati fost la vreo proba de baraj va rog frumos spuneti-mi cam cum a fost si ce-mi recomandati. Multumesc fumos!

1 răspuns:
| PopAdrian a răspuns:

Am cautat si am gasit urmatoarele raspunsuri:

1. La proba orală (speaking) vor fi prezenţi în sală 5 candidaţi, care vor face prezentarea orală pe rând, în prezenţa celorlalţi candidați. Pentru pregătirea probei, fiecare elev, în ordinea alfabetică afișată, va extrage un bilet cu subiectul de examen, pe care-l va pregăti într-o sală separată de sala de examinare. Biletul tras nu poate fi schimbat. Timpul alocat pentru pregătirea subiectului este de 20 de minute. Proba este susținută în sala de examinare, timpul alocat pentru expunere, fiind după cum urmează:
 clasele a IX-a – a X-a - 2-3 minute
 clasele a XI-a - a XII-a - 3-4 minute

2. Corespondența dintre anii de studiu și nivelurile CECRL pentru olimpiada de limbă engleză este următoarea:
 clasa a IX-a – nivelul B2
 clasa a X-a – nivelul B2/C1
 clasa a XI-a – nivelul C1
 clasa a XII-a – nivelul C2

3. Eu am participat la simulari de DELF (echivalentul in engleza pentru Cambridge) si la proba de ascultat, ai cam 30 secunde - 1 minut sa arunci privirea peste intrebari, sa vezi cam despre ce e vorba. Se asculta odata documentul, se sta din nou cam 30 secunde - 1 minut sa completezi, se asculta din nou apoi ai timp 2 minute sa te gandesti si sa completezi iar. Teoretic asemanator e si la olimpiade.

Succes la olimpiada!