| Cosmina361 a întrebat:

Adjectivul "omniprezent"... As putea sa spun despre computere ca sunt omniprezente? Am avut de făcut un referat despre computerul în viata copilului și vreau sa știu dacă acest termen nu este prea mult pentru aceasta situație. Deci... Pot sa îl folosesc asa?

3 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Cand te referi la cineva, acel cineva poate fi numai Dumnezeu, numai el poate fi omniprezent
cand te referi la ceva, acel ceva, este ceva prezent pe, peste tot, cum ar fi, pamant, aer, apa, haine

daca consideri ca si telefonul e practic un computer (putin constientizeaza asta), atunci, da, computerele ar fi omniprezente, si copii de 4 ani sau chiar mai mici stiu sa se joace pe tableta si sa se uite pe Youtube la desene

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa folosesti asta ca un instrument de a deschide ochii si celorlalti, pericolele de a sta la pc toata ziua, cum afecteaza acesta, viata sociala a utilizatorului, probleme cu ochii, etc

| Madaaaaaaaaaaă a răspuns:

Poți spune că tehnologia este omniprezentă in viata tuturor, insa poti spune si ca un computer este omniprezent referindu-te la faptul ca este intotdeauna prezent in viata copiilor facandu-i pe acestia dependenti.