| Biancaxd1 a întrebat:

Hei, TPU!
Am nevoie de ajutor cu scrisoare de intentie pentru facultate. Vreau sa incerc la Facultatea de Geografie si la Litere. Nu ma descurc sa o fac, nu stiu exact ceea ce trebuie sa scriu. Daca are cineva un model sau ma poate ajuta cu acest lucru.
Si inca o intrebare: cat de importanta este aceasta scrisoare? daca ai o medie mare exista posibilitatea sa fii respins doar pentru ca nu ai o scrisoare de intentie foarte bine facuta?
Multumesc! FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Ohaithar a răspuns:

Bună!

Scrisoarea de intenție nu e atât de importantă, însă ar trebui să pui mai mult accent acum, fiindcă așa vei învăța cum să o faci pentru un interviu. Pentru o scrisoare de intenție e important să spui motivul pentru care vrei să intri la facultate, o scurtă descriere despre tine, și motivul pentru care ai vrut să dai la facultatea respectivă. În general e bine să fii sincer cu ceea ce scrii, și să-ți scrii motivele tale.

| Biancaxd1 explică (pentru Ohaithar):

In aceasta scrisoare mi se cere sa scriu caateva activitati extrascolare, olimpiade la care am participat. Iar eu fie nu am participat, fie nu au legatura cu domeniile facultatilor. Ar fi o problema sa nu scriu?

| Ohaithar a răspuns (pentru Biancaxd1):

Dacă ai participat la o olimpiadă e bine să scrii indiferent de profil. Ei vor să vadă dacă ai inițiativă, nu dacă știi materia.

| Biancaxd1 explică (pentru Ohaithar):

Multumesc frumos! trebuie sa atasezi vreo diploma sau ceva sa dovedeasca participarea sau este suficient sa mentionezi?

| Ohaithar a răspuns (pentru Biancaxd1):

Nu trebuie să atașezi nimic. Dacă vor atestări, te vor întreba.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai Model pentru "Scrisoarea de motivație" pe site-ul oficial al Facultăţii de Geografie Bucureşti :
http://geo.unibuc.ro/201505/formular_scrisoare_motivatie_%20licenta.pdf

De asemenea, ai "Îndrumar de redactare Eseu motivaţional " pe site-ul oficial al Facultăţii de Litere Bucureşti :
http://www.unibuc.ro/......tional.pdf

Este chiar aşa de GREU să vă uitaţi pe site-ul oficial al facultăţii pe care vreţi s-o urmaţi?
Evident, e mai SIMPLU s-o facă alţii în locul vostru :(

Nu degeaba se spune că "Lenea-i cucoană mare!" :(

NU contează media ( sau cât de mare este aceasta )!

Scrie foarte CLAR :
"Eseu motivațional de 500-600 de cuvinte, notat cu admis/respins" - SURSA :
http://www.unibuc.ro/......icenta.pdf

Deci, poţi fi RESPINSĂ în urma Eseului Motivaţional - dacă este necorespunzător - şi NU mai contează ce medie ai :(

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii şi în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......al-pentru/