| Alxxzzxx a întrebat:

Am nevoie urgentă de voi! crying
Azi la Evaluarea Nationala am scris la ultimul exerciţiu aşa :
Decizia să pleci ai luat-o sg.

Am numerotat şi barat.
Dar apoi am.scris :
1=Propozitie principală
2=Propozitie subordonată atributivă.

Trebuia să iau fiecare propozitie in parte, dar am scris aşa crying
Se consideră semn?
Mă punctează?
Sau câte puncte îmi scad?
Offf...

14 răspunsuri:
| teo530 a răspuns:

Nu te mai speria degeaba ca nu iti scade nmq, asa am facut si nu a fost nicio problema(ma rog eu am dat acum un an)si nu vad de ce s-ar considera semn

| Alxxzzxx explică (pentru teo530):

Chiar începusem să cred că-mi va anula Evaloarea sau nu mă va puncta...
laughing

| IoanaIova50 a răspuns:

P1. Era Principala iar a 2-a era C.d
Nu se considera nici-un semn, stai linistita.

| Alxxzzxx explică (pentru IoanaIova50):

P2 era Atributivă.
Care ce fel de decizie?

| Anonim5374 a răspuns:

In enunt nu ti se cere sa si spui care propozitie este principala si care este atributiva, deci nu cred ca iti va scadea.

| raducristian0770 a răspuns:

Nu cred ca te depuncteaza si nici semn nu se considera.

| allexalexale a răspuns:

Salut! Şi eu am dat astăzi evaluarea, nouă ni s-a spus că nu avem voie să împărțim fraza pentru că se consideră semn şi riști anularea lucrarii. Dar... sper să nu ți se întâmple asta şi să fie totul bine.

| IoanaIova50 a răspuns (pentru allexalexale):

Noua nu ni s-a spus acest lucru. Majoritatea elevilor din incaperea de unde am dat si eu au impartit. Era logic sa imparti, altfel nu te puncta fiindca trebuia sa scrii subordonatele.

| sergiu178189 a răspuns:

Dar dacă subliniezi verbele din frază să te ajută la delimitare, se consideră semn?
Urgent răspuns crying(

| Anonim5374 a răspuns (pentru sergiu178189):

Nu, nu se considera semn.

| IoanaIova50 a răspuns (pentru sergiu178189):

Aceeasi intrebare o am si eu. Daca am subliniat titlul "Ploaia" si am rezolvat corect toate exercitiile oare mi-l anuleaza?

| teo530 a răspuns (pentru sergiu178189):

Da,daca scrii sub ele sau mai jos cuvantul=ce e nu cred

| LalaRich a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Daca ar fi sa fie asa, majoritatea ar avea lucrarile anulate.