Întrebare recomandată | Iulia1998 a întrebat:

Am o mare problema si sper sa ma ajutati.Anul acesta am terminat clasa a 8. a si am obtinut niste rezultate foarte bune insa unul dintre parintii mei a declarat ca nu voi face inscrierea si deja a vizat si actele la Inspectorat datorita dorintei de a studia in strainatate. Insa din pacate tatal meu a ramas fara loc de munca iar eu nu o sa pot parasi tara.Din cate stiu eu inscrierile sunt pana pe 3..Credeti ca mai am sanse sa rezolv ceva si sa nu intru in sesiunea de corigenti la inscriere deoarece avand in vedere ca nota mea de admitere este peste 8.50 As vrea sa intru la un liceu bun.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Bineînțeles că încă te mai poți înscrie pentru repartizarea computerizată. Ai dreptul sa o faci până în data de 3 iulie. Sun-o pe diriginta și spune-i că vrei sa completezi fisa de admitere. Iți va spune ea când sa mergi la școală să o completezi.
Sa mergi cu unul din părinți pentru că trebuie să semneze și el pe fisa.

| Iulia1998 explică (pentru Lioana):

Pai si nu ma incurca faptul ca am dat declaratie ca nu vreau sa completez fisa de admitere si faptul ca actele mele sunt vizate de catre inspectorat pentru a putea pleca in Italia?

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Te incadrezi in calendarul admiterii daca vei completa optiunile in fisa ta de inscriere luni, in data de 2 iulie 2018! Vei completa fisa cu ajutorul dirigintelui, in cazul in care nu esti insotit/a de catre unul dintre parinti.

| Bondarel99 a răspuns:

Tu singur ai zis ca sunt pana pe 3. Deci care e problema?

| Iulia1998 explică (pentru Bondarel99):

Problema e ca parintii mei au declarat ca nu voi face inscrierea si am actele vizate de inspectorat pentru plecare si nu stiu daca asta ma incurca sau nu.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Iulia1998):

Mergi maine la prima ora acolo si vezi ce si cum.

| sierra1 a răspuns:

Corigent cu medie peste 8, 5? Nu înțeleg!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sierra1):

Mai e inca o sesiune de inscriere la liceu, pentru cei care au promovat corigentele. Daca nu se inscrie pana pe 3, n-are decat sa se inscrie in perioada in care se inscriu si corigentii.

| Iulia1998 explică (pentru sierra1):

Nu sunt corigenta ma refeream la faptul ca mama mea a dat deja declaratie la scoala ca nu voi completa fisa de inscriere si acum nu stiu daca mai pot intra in prima sesiune de inscreri sau trebuie sa astept la toamna dupa ce se dau corigentele.Eu am sustinut si examenul de capacitate insa m.a incurcat chestia asta si in plus actele mele cum ar fi fisa matricola si diploma de 8 clase sunt deja vizate de catre inspectorat pentru plecarea in Italia.

| sierra1 a răspuns (pentru Iulia1998):

Du-te la director și spune-i problema. Mai sunt 2 zile și cred că poți rezolva.

| Claudiugg a răspuns:

Nu mai poti, esti ripesti

| Mortish a răspuns:

Da