| Hehdhdjeheh a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare pentru cei care dau evaluarea nationala in 2021. Voi ati inteles până la urmă cum se va da examenul? Eu am inteles ca nu o sa mai fie compuneri si ca o sa fie pe modelul PISA. Adică din ce am inteles eu o sa arate mai bine abilitățile pe care le ai in viata sau ceva gen. Voi ce părere aveți?

7 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Se va*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da subiectul 1 va fi din educatie financiara si al doilea din educatie sexuala

| Hehdhdjeheh explică (pentru anonim_4396):

De unde ai aflat sau unde ai citit? Educatia sexuală mrg sanitară nu este obligatorie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hehdhdjeheh):

Va fi anul asta

| Hehdhdjeheh explică (pentru anonim_4396):

Si unde ai citit asta poti sa imi dai o sursă te rog

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hehdhdjeheh):

Nu iti pot spune pentru ca va fi surpriza

| hmm134025 a răspuns:

Bună! Știu că răspund târziu, dar totuși. Și eu sunt în clasa a 8-a și voi da evaluarea națională în 2021. Noi avem 3 culegeri la română și toate arată astfel : la primul subiect îți dă un text, și tot subiectul are exerciții legate de text. Destul de ușor. Subiectul al 2-lea, gramatică și o compunere-două, dar mici, exprimarea opinii în ceea ce îți dau ei, și subiectul 3 o compunere descriptivă, narativă, de care pică. La matematică nu m-am prea uitat, dar am înțeles de la un coleg că subiectul 1 va avea 6 exerciții și de încercuit rezultatul corect. Subiectul 2 tot 6 exerciții de algebră, inecuații, funcții și poate și câteva probleme de geometrie ușoare. La subiectul 3, vor fi 3 probleme de geometrie cu 3 subpuncte. Acum, totul se poate schimba. Ăștia de la minister educației au zis că cică în noiembrie se vor decide modelele de evaluare. Oricum ar fi, mult succes! Sper să intri unde dorești!