| ansei a întrebat:

Azi am primit rezultatele de la evaluare nationala. Am luat 8.35 la mate si 9.30 la romana si ultima nota chiar m-a surprins. Am facut corect toate ex de gramatica si nu inteleg de ce am luat atat de putin. Cu tot cu aia din generala, imi iese media 9.05. Fiindca stau intr-un oras mic, pot sa intru oriunde vreau, deci nu stiu daca merita sau nu sa fac contestatie. Voi ce ziceti?

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Rezultatele astea contează doar la admiterea la liceu. Nimeni nu te va întreba de ele in viața, nu o sa intereseze pe nimeni, nici nu scrie in CV, nici nu o sa mai fie vizibile pe edu de acum înainte, deci nu văd rostul, ai deja nota mare și poți intra la orice liceu vrei.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai ti-a scazut la compunere/eseu inseamna. Tu stii unde vrei sa intri si ce medie ai nevoie. Daca ti-e de ajuns asta, n-ai nevoie sa faci contestatie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cel mai probabil ai gresit la exprimare.

| bmerry a răspuns:

Eu nu ți-as sugera sa depui contestație, cu atat mai mult cu cât poți intra in liceul pe care ți-l dorești. Știu foarte multe persoane care au depus contestație la limba romană și nota lor a fost scăzută, nicidecum mărită. La matematica este altceva, rezultatele sunt exacte iar baremul este mult mai concret. In schimb, la limba romană, corectarea este subiectiva, in funcție de cum apreciază profesorul ceea ce ai scris, mai ales la subiectul cu eseul.

| DianusIoana a răspuns:

Felicitări! Si eu am luat 9.8 la romana.Nu cred ca merita sa faci contestație deoarece iti poate chiar scadea...acum ramane la decizia ta insa ai in vedere ca e un oras mic si poti intra unde iti doresti! Succes pe mai departe!

| Mynameis93 a răspuns (pentru DianusIoana):

Nu te-a întrebat nimeni cât ai luat?

| Sebiiiii13455 a răspuns:

Dacă simți ca nu ai greșit nimic poți face o contestație doar pentru liniștea ta interioară. Dacă spui ca poți intra oriunde nu prea te ajută o contestație.