| Panteraa a întrebat:

Care sunt metaforele din poezia "Lacul" de Mihai Eminescu? Am nevoie de doua.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

"Glas de ape"("Sa sarim in luntrea mica/Inganati de glas de ape") -> metafora cu rol personificator cu ajutorul careia este realizata o imagine auditiva a plimbarii pe lac

"" flori de nufar"("Langa lacul cel albastru/Incarcat cu flori de nuferi")---florile de nufar care incarca lacul fiind o metafora pentru tristetea si durerea care il apasa pe scriitor(in acest caz, lacul devenind un confident si un rezonator la deziluzia acestuia).

P.S. Nu este cazul sa fii ipocrit/a afirmand, culmea ipocriziei, ca "si eu sunt total impotriva temelor facute pe TPU"!

1 răspuns:
| barbie999 a răspuns:

Profesoara mea de la romana a spus ca daca este cu de "glas de ape" atunci de clasifica la epitete morfologice>