| LucaAdina a întrebat:

Ce credeti ca va pica anul acesta la bac la română, mai exact, subiectul 3?
Am înțeles că se fac 100 de ani de la publicarea romanului "Ion", oare e posibil sa pice? Stiu ca ceva de genul a fost si anul trecut cu "Plumb" de George Bacovia. Oricum va pica epic, nu liric. pentru ca 2 ani la rând a picat liric si eu ma voi baza pe : "Alexandru Lapusneanu", "Ion", "Harap Alb", "O scrisoare pierduta" si poate "Testament". Apropo "O scrisoare pierdută" ne a picat la simulare in a11a, de fapt singură simulare de bac de care am avut parte. happy

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Bazeaza-te pe ce vrei tu, dar hai sa-ti explic o chestie, venind de la una care a avut profesor in liceu care s-a ocupat la viata lui si cu subiectele de bac (din cauza asta eu si multi altii din liceul meu am fost intrebati ani la rand ce subiecte vor pica):
Subiectele se trag la sorti in dimineata cu examenul. Exista mai multe variante pregatite si nu toate au acelasi subiect 3. Nici macar aia care pregatesc subiectele nu stiu sa-ti spuna tie ce va pica exact, ci doar care sunt posibilitatile.

Cat despre epic/liric, vezi ca subiectul de la real e diferit de cel de la uman si nu e exclus sa pice liric intr-o parte si epic intr-alta.

In fine, daca asta e abordarea voastra referitoare la bac, chiar ca e o idee buna sa-ti pregatesti (un) "Testament" ca te duci fix la noroc.

P.S. Sa nu mai zic ca nu prea pica o singura opera, de obicei ai o cerinta facuta in asa fel incat sa poti alege din mai multe si scrii ce iti convine.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu siguranta va pica ceea ce nu a picat anul trecut. Restul este doar ghiceala, care oricum nu te ajuta, dar ar putea sa te incurce, ca nu vei invata tot ce ai nevoie si stii, pierzand puncte la BAC.
Simularile si aniversarile nu au nici o relevanta, decats a te ajute sa exersezi un examen, ca de pregatit trebuie sa stii tot ce vi s-a dat pe lista, ca sa nu picati pe ceva ce nu ati invatat la scoala.
Hai cu recapitularea, ca mai sunt doar 2 saptamani pana la BAC!
Succes!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Anul asta cred ca se va lua bacul in peste 90 % din cazuri. Se va face o exceptie fata de ceilalti ani, doar ca trebuie sa invete cat de cat, daca stii cum merg treburile ar trebui sa-ti reiasa chestia asta.
Pe langa faza cu zapaceala asta, e si an electoral, ambele posibil sa duca unde am zis. Daca sunt variante diferite de cele de anul trecut, normal ca nu va mai iesi ce s-a dat anul trecut. Daca sunt aceleasi, e posibil sa pice tot aia, ca nu stii ce iese la sorti.
Daca e sa iei, iei! Norocu bate tot. Eu nu prea ma stiam la romana in 1996, erau doua profe in clasa, inainte cu 2 minute sa urmez eu la ora, profa aia mai a dracu a iesit din clasa pentru putin timp, nu stiu de ce, am ajuns doar la ailalta si am scapat. Nu cred ca luam daca era si ailalta, nu conta ca ai la fizica 9 daca la romana oral luam 3-4. Aia mai buna a dat un punct in plus, a pus 5.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Exact la asta m-am referit si eu, sunt extrem de norocosi cei care sustin BAC-ul anul asta, ca materia este mai putina, iar profesorii vor fii mult mai indulgenti, ca-n anii precedenti, posibil chiar sa fie din acelasi oras (ma refer la comisia celor care corecteaza tezele).
In plus, nu se va da examenul oralul, din cauza pandemiei, ceea ce-i super bine, ca-i scuteste de inca un stres.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, stiu eu cum merge politica.

| LucaAdina explică (pentru Violleta2022):

Se pare ca nu a fost atât de ușor pe cât ne asteptam cu toții, rata de promovabilitate a examanelui de bacalaureat din anul acesta (2020) a fost cea mai mică din ultimii 6 ani (circa 63%). Din fericire am picat pe subiect la romana si am luat 9, 2. ma asteptam la mai mult, dar nu am mai depus contestație pentru ca mi-a fost putin teama, deși am observat că au crescut foarte mult unele note duoa contestații.

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie ce pica, la noroc, cum o fi, dar cine invata cat de cat, nu conteaza ce pica, face de nota cel putin 6-7.