| Gsjnjxjnjj a întrebat:

Cum aș putea sa învăț la biologie pentru admiterea la medicină?
Eu sunt obișnuita sa "tocesc", dar știu că aceasta nu este tocmai cea mai bună idee. Dar cum altfel aș putea să învăț având în vedere că materia este atât de complexă?
Funda pentru cel mai bun răspuns, mulțumesc!❤

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| 2EXA a răspuns:

Iei un highlighter [ un marker neon] iti iei frumos cartea si subliniezi ceea ce e important.Totodata ai putea sa iti iei o foaie, iti faci o schita la lectie, spre exemplu :" Cromozomul este " si tragi o linie si scrii ce este foarte pe scurt, apoi : ce face?; tragi o linie si scrii si tot asa.La fiecare pagina din cartea de admitere lipesti acolo schitele astea.
Totodata incearca sa retii cu cuvintele tale.Ai o fraza super complicata,rescrie fraza cu cuvintele tale. Daca ai un cuvant mai formal,in termeni medicali,cauta-l pe dex online si inlocuieste-l cu un cuvant mai usor care sa il retii tu.
Eu asa am facut cand aveam de invatat ceva,eu de fel urasc sa invat, de-aia m-am dus la profil de IT, sa nu trebuiasca sa invat ca am memorie proasta, insa cand am de invatat mereu imi fac schitele mele, rezumatele mele.Asa am invatat si pentru bac. happy Multa bafta :*