| SaormistuNebun a întrebat:

cum pot determina punctele de intersectie ale graficului functiei cu axele de coordonate pentru functiile de gradul al doilea?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Intersectia cu axa Oy calculezi f(0) si ai punctul, iar pentru intersectia cu axa Ox calculezi f(x)=0, scoti x si afli punctul/e

| SaormistuNebun explică (pentru Zaygon):

Esti sigur ca asa este corect? asa stiam ca este corect pentru functia de gradul 1 si asa voiam sa fac... dar functia de gradul doi ii diferit pentru ca ii parabola

3 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

E la fel.

| Zaygon a răspuns:

Sunt la mate info in a 12-a si stiu cu ce se mananca functiile.