| Panteraa a întrebat:

Doar Baltagu e roman traditionalist sau si Ion si Morometii?

Răspuns Câştigător
| xFlo a răspuns:

Hei! Baltagul e roman tradintionalist happy Ion si Morometii au accente traditinonale intrucat prezinta evenimente din viata satului cum ar fi: hora, cositul, viata la sat.
Baltacul e traditionalist prin prezenta superstitiilor (cantarea cocosului in poarta dand semn de plecare,"nourul spre Ceahlau e cu bucluc") si prin elementele din care s-a inspirat autorul, din baladele populare : Salga (de unde a preluat tipul femeii justitiare, setea de implinire a actului justitiar) Dolca (relatia omului cu cainele credincios) si Miorita de unde autorul a preluat teme si motive happy
Te pup, mult succes la BAC

5 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Și celelalte au elemente tradiționaliste, însă doar Baltagul e roman tradiționalist.

| Satango a răspuns:

Baltagul de Mihail Sadoveanu este un roman obiectiv tradițional mitic interbelic
Ion de Liviu Rebreanu este un roman obiectiv realist
Moromeții de Marin preda (intră doar VOL 1) este un roman realist obiectiv postbelic.

| Andersen2k18 a răspuns:

Baltagul e roman obiectiv traditional, Ion e un roman obiectiv-realist, Morometii e un roman de tip traditional, obiectiv si realist.Sunt incadrate toate cam in aceiasi structura.

| MedionTcO a răspuns:

Din cate stiu Ion si morometii sunt romane Inter-belice si post belice.