| eliza7943 a întrebat:

Imi poate spune cineva mai exact cum e scoala la seral?
Eu am 10 clase terminate iar acum semestrul 1 din a 11.
Daca imi inghet anul si ma apuc de seral dupa 2-3 ani, cum o sa fie cu orele, absentele, o sa mai pot da bacul? Am nevoie de mai multe detalii.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La seral se presupune ca si lucrezi, ca urmare programul este mai lejer si absentele se iarta mai usor.
Insa trebuie sa faci 13 clase, dupa care poti da bacul. Subiectele de bac sunt insa la fel ca la cursul de zi, deci ai sanse mai mici sa-l iei (din cauza pretentiilor mai slabe la scoala).

| Violleta2022 a răspuns:

Foarte nasol, pentru ca nu vei mai stii nimic din anii precedentii si nu mai poti face legatura. Dupa cativa ani de intrerupere, nu mai ai chef sa continui liceul si ramai cu 10 clase, cu care nu te poti angaja ca necalificat.

Ma rog si la momentul asta tot necalificat te poti angaja, ca femeie de servici, unde castigi cat sa nu mori de foame, sau videochat, unde se castiga f bine.

Cat despre BAC, il poti sustine numai dupa terminarae celor 13 clase, de la seral.
(liceul la zi are 12 clase, cels eral are 13 clase).

| anonimg a răspuns:

Bulă ți-a răspuns bine. Seralul este lejer -te duci când poți.
Bac-ul îl iei dacă înveți; mai toți elevii au nevoie de meditații.
Dacă nu o să iei bac-ul, o să poți da la postliceală.