| AnaMTud a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva regulile terminatiei -ing (in engleza)?
P.s: sa nu fie ceva copy-paste de pe net, va rog. Sa fie nu stiu, ceva predat de profesorul/profesoara voastra.

Răspuns Câştigător
| xRaduC a răspuns:

Am sa fiu onest si am sa iti spun direct ca mi-e o lene enorma sa scriu si s-ar putea sa nu fie cel mai bun ajutor, dar am sa incerc sa iti spun ce stiu eu mai bine despre terminatia -ing in limba engleza.
In limba engleza, ai verbele la infinitiv, precum to eat, to drink, to draw, to dig etc. -ing are mai multe roluri, precum si a substantiviza verbele, ca in romana: mancatul (the eating), bautul (the drinking), sapatul (the digging), la care poti observa articolul hotarat ''the''. Acestea sunt substantivele provenite din verbe la modul participiu, ca la noi (a manca -> mancat -> mancatul).
-ing se mai foloseste la presentul continuu, cu rolul de a sugera o actiune CONTINUA, ce are loc in momentul vorbirii, ce se foloseste cu structura S + to be + vb + ing (I am going).
Un alt timp in limba engleza la care se foloseste -ing este trecutul continuu: S + was/were + vb + ing (I was going).
Trebuie sa ai grija putin la limba engleza, o limba saraca, fiindca exista multe substantive terminate in -ing, desi nu reprezinta gerunziul, precum thing, morning, evening, ceiling.
Acestea sunt toate lucrurile care mi-au trecut in cap, dar m-am uitat si pe net la articole ce ar putea sa te ajute sa intelegi mai bine cand si unde trebuie sa folosesti -ing.
https://en.oxforddictionaries.com/spelling/verb-tenses-adding-ed-and-ing
http://www.eslcafe.com/grammar/verb_forms_and_tenses05.html
Spune-mi totusi, te rog, daca ti-au folosit cele spuse de mine mai sus.