| MariKa9 a întrebat:

in vara am examenul de capacitate de sfarsit de clasa a VIII... si eu zic CA AS LUA PESTE 5 LA LB ROMANA DAR LA MATE cred ca iau sub 5, daca iau de exemplu la romana 7 si mate 3, sunt direct respinsa? si nu mai pot intra la liceu? sau se calculeaza media de la examen.7+3=10:2=5. este 5... voi fi direct respinsa? sau conteaza media? si desigur si mediile din anii de gimnaziu? adica dau iau 4 la mate sunt respinsa direct sau se claculeaza mdeia de abslovire?, multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru MariKa9):

Stai liniştit/ă că acelea sunt doar POVEŞTI de adormit copiii rolling on the floor

Dacă citeai atent/ă titlul, observai că : "s-ar putea intampla din 2015"...
Deocamdată NU există nici o prevedere legislativă în acest sens!
La anul, în 2016, vom mai vedea ce va mai fi...

O zi frumoasă.

| MariKa9 explică (pentru bursuc001):

Mersi happy

| MariKa9 explică (pentru bursuc001):

Dat tu cu ce medie ai intrat la liceu?

| bursuc001 a răspuns (pentru MariKa9):

Cu plăcere happy

Eu am terminat de mult liceul + 2 facultăţi + masterul laughing

10 răspunsuri:
| shainitainii a răspuns:

Se ia in considerare si mediile din clasele 5 - 8. Oricum, la un liceu tot ajungi chiar daca media finala iti iese mai mica de 5, doar ca la un liceu ceva mai prostut si un profil de electrica, mecanica...slabut.

| MariKa9 explică (pentru shainitainii):

Da dar eu am zis ca daca iau sub 5 la o materie, ma considera picat?

| muffinXXL a răspuns (pentru MariKa9):

Da. Ești considerat picat și de când cu noua lege a învățământului, nu mai poți intra decat la o școală prof. Cică nici cele mai slabe licee nu vor putea primi elevi care au luat sub 5 la o materie. Dar oricum mai sunt 3 luni până la examen. Decât să începi să calculezi medii fictive, mai bine ai încerca să recuperezi cât mai poți, să faci meditații.

| MariKa9 explică (pentru muffinXXL):

Dar daca iau 7 si 3..ar veni 10:2=5 ..asa stiu eu...

| muffinXXL a răspuns (pentru MariKa9):

Poți să iei și zece la română, dar dacă ești bâtă la mate și iei unu... Adio, liceu! Dar poți să nu înveți deloc la o materie, dar dacă ești atent în clasă, nu văd de ce ar fi așa de greu să se ia acolo un cinci...