| MZc a întrebat:

La facultate, daca nu ma prezint la un examen se pune ca restanta?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Nu stiu ce rost au atatea dezbateri. Daca ai lipsit la examen, ai restanta. Exceptie este atunci cand, spre exemplu, ai ramas inzapezit si ai anuntat din timp. In cazul ala se face o cerere la Decan si se da examenul, in momentul in care e cu putinta.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da mereu exista restanta. Cei 6 ani de facultate mi au oferit destula experienta sa iti zic ca absenta = restanta

| Miss25JK a răspuns:

Da

| Seven07 a răspuns:

NU Loolll

| xCeline a răspuns (pentru Seven07):

Dar ca ce se pune? Crezi ca va scrie in dreptul examenului absent si atat? Nu ai obtinut o nota la examenul respectiv se trece ca restanta daca nu te prezinti e logic! Intrebare faci cumva o facultate de zici ca nu? Daca faci sa imi spui si mie la ce facultate nu se trece ca restanta sa ma duc si eu, poate incep o a doua facultate daca e asa bine, sa nu ma prezint la nici un examen ca oricum nu o sa am restante happy

| suntserios a răspuns (pentru Seven07):

Ia uimeste ne si spune ne si noua ca ce se pune daca nu ca restanta?

| Seven07 a răspuns (pentru suntserios):

Nu se pune ca restanta for god sake, se pune ca absenta, ca ajungi la restanta fara valoarea examenului din sesiune e altceva. Desi cu niste note masive ai putea sa scapi de asta.

| MZc explică (pentru xCeline):

Este doar o intrebare, nu am spus ca nu o sa am restanta straight face

| suntserios a răspuns (pentru Seven07):

Te contrazici singur. Nu se pune la restanta, dar ajungi la restanta. Hotaraste te.
Fara nota de trecere la examen nu scapi

| Seven07 a răspuns (pentru suntserios):

Deci cred ca un perete intelegea daca ii explicam, jur.

| suntserios a răspuns (pentru Seven07):

Lucrurile sunt simple. Ai nota de trecere bine, nu ai nota de trecere sau deloc din cauza absentei, ai restanta. Nu vad ce altceva ai de explicat.

| Seven07 a răspuns (pentru suntserios):

Sti ca exista si colocviumuri, nu'mi spune tu mie ca daca iti moare un parinte si trebuie sa fi acolo, gata ai restanta. Lasa-ma cu ideea asta a voastra ca " nu sunt prezent la examen am restanta" mereu exista cai de mijloc.

| xCeline a răspuns:

Da.