| pufulette14 a întrebat:

Hei TPU, nu știu dacă am ales tocmai bine categoria, dar am o problema.
Vreau sa mă transfer de la științele naturii la mate-Info intensiv Info, problema este ca în acea clasa sunt 32 de elevi, mă mai pot transfera? (Știu care sunt condițiile referitoare la medie si diferențe și mă interesează în special experiențele persoane cu transferuri ) Mulțumesc și dau funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie de aprobarea ISJ, conform ROFUIP, citez:
"ART. 221.(1) În învăţământul antepreşcolar/preşcolar, primar şi gimnazial, precum şi în învăţământul profesional, liceal şi postliceal beneficiarii primari ai educaţiei se pot transfera de la o grupă/clasă la alta, în aceeaşi unitate de învăţământ sau de la o unitate de învăţământ la alta, în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă /clasă.
  (2) În situaţii excepţionale, în care transferul nu se poate face în  limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/clasă, inspectoratul şcolar poate aproba depăşirea efectivului maxim, în scopul efectuării transferului."

| AnthonyWhite a răspuns:

Mate-info intensiv e probabil cel mai tare profil out there

ar trebui sa o faci!

nu conteaza cum ajungi acolo dar merita cu siguranta!

pune parintii sa vb cu directorul/ directoarea sa ii dea ceva atentie

se mai poate pune o banca si 2 scaune acolo care ar fi problema

au fost clase cu 36 de elevi