| SandraLove a întrebat:

Hei TPU,nu vreau sa va deranjez,dar stie cineva latina,deoarece la scoala, la latina ne-a dat din prima zi din care facem aceasta limba o tema greuta.La librarii n-am gasit dictionar,iar cel de pe internet nu este bun(am verificat). Doamna ne-a dat sa trecem din romana in latina "mestesuguri si ocupatii".Nu multe, aproximativ 5-6 daca puteti.Primul care raspunde primeste fundita.Va multumesc anticipat.big grin

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, într-adevăr, pe net apare greșită traducerea in latină. Dar uite aici si du-te cu încredere:
Brutarie-pistoria officina
Olarit, ceramică- figilina
Olar- figulus, figulusi
Tabacar- coriarius, coriariusii
Pielar, blănar, cojocar- pellio, pellionis
Croitor- vestifex, vestifexis
Teslărie (lemnarie, dulgherit)- materiatio, materiationis
Fierarie (fiare, lanțuri)- ferramenta, feramentaorum
Postovărie- textrina, textrinae
Rotari- plaustrarius, plaustrariusii

P.S. Vezi că le-am extras din Dicționarul Român-Latin/Latin Român, autor: Marius si Mariana Lungu editura Steaua Nordului, Constanta

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ce dictionar ai testat pe net? pe asta? http://www.limbalatina.ro/dictionar.php

| SandraLove explică:

Va multumesc enorm amandurora.Nici nu stiti cat de mult m-ati ajutat.:*:*:*love struck