| cookie14 a întrebat:

peste o saptamana am Evaluarea Nationala si imi este foarte foarte frica... am ajuns sa plang de frica si imi fac numai scenarii din alea ca o sa fiu acolo si o sa uit tot si pur si simplu nu o sa fac nimic. Cel putin la romana stiu ca o sa ma descurc, am avut mereu note mari, dar la mate nu am reusit niciodata sa am o medie peste 8(mereu am avut 8) si imi este foarte foarte frica la geometrie,acolo nu prea ma descurc. Invat din greu si fac multe modele din acelea de teste dar tot nu cred ca o sa reusesc sa iau peste 9, 00 sa pot intra la ce liceu imi doresc... La voi cum a fost Evaluarea Nationala? Ce note ati luat?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Treaba aia cu uitatul nu exista. Momentele de inceput ale examenului sunt confuze, insa usor, usor, oricine reuseste sa se adune. Am mai vazut elevi care uita totul atunci cand sunt ascultati de profesor, atunci cand toti ochii sunt atintiti asupra lor, insa la examen eu zic ca e imposibil sa nu-ti aduci aminte nimic, in 3 ore, daca ai invatat. Daca la romana te descurci, atunci este foarte bine. La matematica daca ai invatat cat de cat in timpul scolii si, mai important, daca ai lucrat variante in timpul liber (si din ce ne spui tu, se pare ca lucrezi), atunci ar trebui sa iei o nota mare, peste 8. Examenul nu este chiar asa de greu. Legat de liceu, daca n-ai reusit sa intri din prima pentru ca n-ai avut medie, nu dispera. Te vei putea muta. La mine, in prima faza, Evaluarea a fost un dezastru, 8.20 la romana si 5.85 la matematica, insa s-a dovedit ca aceasta nota mica la matematica a fost mana cereasca. Am intrat la profilul perfect, in clasa perfecta, am luat si BAC-ul, iar acum sunt la facultate.

| SonicAndrei a răspuns:

1. Nu te mai stresa fiindcă doar îți faci rău. Totul va fi bine. În cel mai rău caz, dacă nu iei note suficient de mari pentru liceul dorit, te poți transfera în primul semestru acolo.

2. Atât Evaluarea Națională, cât şi BAC-ul, sunt de 10 ori mai uşoare decât acum 10-20 de ani. Dacă au reuşit părinții să treacă examenele acelea, poți şi tu să iei notă mare la evaluare.
3. Media nu e totul. Eu am avut media 7 la mate şi am luat 8.30 la Evaluare fiindcă am greşit la subiectul 1 (am scris invers un interval). Asta a fost acum 4 ani. Acum mi se pare că e cel puțin la fel de accesibil examenul. La română am luat 9.60, deși aveam media 9.

Poți fi de 5 în clasă, dar să iei 10 la examen. Se poate şi invers. Depinde ce pică şi cât de stresat eşti.
Orice ar fi, nu te panica atunci când vezi foaia de examen în față. Fii relaxat(ă) şi gândeşte logic exercițiile, atât la română, cât şi la matematică.
Succes!

| Crainstorm20 a răspuns:

"Veni,vidi,vici" -Am venit, am vazut, am biruit big grin. Fara gluma eu trec acum clasa a 10-a si iti pot garanta ca examenul national va fi usor. Eu nu am invatat deloc si am luat 8.75 la romana si 7.00 la mate laughing