| gomen a întrebat:

Peste o săptămână dau teza la romana, si eu învăț, sau macar incerc, dar nu îmi intra nimic in minte. La celelalte materii n-am nicio treaba, le invat repede. Nici la matematica nu îmi intra așa de repede in cap. Btw, eu m-am obișnuit sa scriu decat sa invat sau sa citesc pentru ca așa memorez eu mai bine, și, da, stiu ca îmi ia mult din timp, dar macar învăț ceva laughing. Aa da, plus ca acum la romana avem lecții super grele si nu înțeleg mai nimic. Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| CrezyyKiller a răspuns:

Mda....Sincer sa fiu cand am ajuns sa iti citesc "plangerea" deja pe la jumate parca ma durea pe mine capul
Nu vreau sa iti explic prin ce metode poti invata sau unele persoana invata mai bine si pot retine informatiile:
(practic, vizual, audio)
Incearca ca nu te "ingramadesti" sa spun asa, stii tu ca prea mult strica dupa cum vad modalitatea ta de a scrie cel mai bine este sa nu te agiti, sa fii foarte atent in clasa si sa i-ei notite, dar nici acele prea complicate
IMPORTANT ESTE SI MODUL IN CARE TI SE PREDA.....eu la orele de Romana si Conducere practic jumate de creier era adormit sau poate cu totul:)
Daca asa iti dau niste site-uri cu cate ceva foarte educativ nu am stiut ce clasa esti mai exact asa ca am pus mai multe teme usoare si grele

http://www.invata-rapid.com
http://elearning.masterprof.ro

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai? De ce nu rogi profesorii sa te ajute după ore, sa i ti explice materia? Este datoria lor ca voi elevii sa plecati de la scoală cu lecția invatata din clasă.Ce clasa esti?

| MeForeverAlone a răspuns:

Deci ar fi câteva metode prin care să înveți mai ușor și mai repede.
Dacă tot o ai cu scrisul și spui că așa te-ai obișnuit, e destul de bine, pentru că teza va fi oricum în scris.
1. Ia lecțiile pe rând, una câte una. Nu le citii sau eventual nu le scrie pe toate odată, pentru că așa informațiile ți se vor amesteca în cap și nu vei înțelege nimic.
2.Ia o cariocă sau un marker, ar fi de preferat și un pix cu sclipici și subliniază lucrurile importante din lecțiile, cum ar fi titlurile sau cuvintele importante din partea de teorie.
3. După ce ai făcut asta ai putea să-ți faci o mică schiță. Iei o foaie albă și scrii prima dată titlul lecției. Apoi tragi săgeți și scrii lucrurile cele mai importante din lecție. Pe urmă, iei fiecare secțiune/fragment în parte ( bun ar fi să începi cu primul, ca să le înveți în ordine) și să scrii câteva idei despre fiecare, ce crezi tu că e important să înveți. Ori asta, ori repeți cu voce tare/scrii fiecare fragment de câteva ori, încerci să vezi dacă l-ai reținut apoi treci la următorul. De asemenea, ți-ar fi totuși de folos o mică,, hartă" adică tot pe o foaie sau ciornă să scrii începutul fiecărui fragment, ca să poți reține mai bine ordinea lor și să nu le amesteci.
4. Pune întrebări pe baza lecției. Ia o foaie, e mai bine decât oral, și scrie o întrebare. Nu știu ce exemplu să-ți dau pentru că nu știu ce clasă ești și nici ce lecții ai. Dar după ce ai pus întrebarea, caută răspunsul și scrie-l. De asemenea îl vei reține mai ușor.

Acum, câteva sfaturi:
-dacă te hotărăști să repeți și oral, plimbă-te în timp ce citești, creierul va reține mai bine așa; de asemenea e bine să repeți mai repede, creierul uman reține mai bine informațiile când sunt spuse rapid decât zise lent
-dacă vrei să ai energie nu te grăbi la cafea, ia niște ciocolată, dă mai bine energiewinking sau dacă ești la dietă mănânci un măr big grin

Precizez că aceste informații nu le-am scos de la mine, ci le-am documentat de pe site-uri și videoclipuri de pe Youtube care sunt cât de cât credibile. Pe mine m-au ajutat mult și sper să te ajute și pe tine.
Baftă!

| AIeXxX a răspuns:

Sa inveti