| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, sora mea a primit tema sa precizeze numarul de sunete din anumite cuvinte si sa faca transcrierea fonetica. Nu are nici lectie in caiet si nici in carte nu am gasit. si numai stiu exact cum se notau grupurile si regulile alea.

cuvintele sunt:

fragi
deci
Costache
Giurgiuveanu
Mircea
exemplu
racheta
unghii
Geornoiu
Gherghin
Anghel
Gica
fix

transcriere fonetica + precizare sunete

FUNDA CINA MA AJUTA!

Răspuns Câştigător
| vali1985 a răspuns:

Cand este un grup de sunete de exemplu ''ci, gi, ge'', etc.
Gica-are 3 sunete.
Uite aici lectia cu fonetica http://www.limba-romana.net/......relor/69/.

5 răspunsuri:
| mariansarivan a răspuns:

Pai cu vocale si consoane

| IAmSoDifferent a răspuns:

Trebuie sa desparta cuvintele in silabe. grija mare la grupurile de litere ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi si litera x.
1 litera noteaza un sunet. [de regula]
daca ce, ci, ge, gi sunt urmate de o consoana nr literelor este egal cu cel al sunetelor ex: cerb - 4 litere, 4 sunete.
daca aceleasi grupuri sunt urmate de o vocala nr literelor este mai mic cu 1 decat cel al sunetelor. ex: ceata - 5 litere, 4 sunete
daca che, chi, ghe, ghi sunt urmate de o consoana nr sunetelor este mai mic cu 1 decat cel al literelor chitara - 7 l, 6 s
daca aceleasi grupuri sunt urmate de o vocala atunci nr. literelor este mai mic cu 2 decat cel al sunetelor ex: geara 6 l, 4 s
si x noteaza 2 sunete gz si cs deci nr sunetelor este mai mare cuu 1 decat cel al literelor. examen - 6 l, 7 s; extemporal 10 l 11 s

| dydydeea a răspuns:

Pai iti dau un exemplu, doua laughing fragi=4 sunete (f, r, a, gi)
giurgiuveanu=10 sunete(gi, u,r,gi,u,v, e, a, n, u)
gherghin=4 sunete (ghe, r, ghi, n)
sper ca ai inteles dar fa-le tu pe celelalte ca e foarte usor! Succes!

| Oprea_Maria_1982 a răspuns:

Mai întâi desparţi cuvântul în silabe. Dacă în silaba unde este grupul de litere respectiv, mai este o altă vocală, atunci grupul notează un singur sunet. Dacă în silaba unde este grupul respectiv nu mai este o altă vocală, atunci grupul notează două sunete (chiar dacă grupul este de două sau trei litere).