| IngerasXOXO a întrebat:

Sunt pe profilul științe ale naturii clasa a X-a, mi-am depus o cerere de transfer la alt liceu pe filologie (eu am încercat prin Noiembrie / Decembrie dar m-am întors acum in Februarie pentru ca asa mi s-a cerut de la secretaraiat). Mi-am depus cererea, am terminat cu media 9, 40 și astept un raspuns. Am inteles ca am de dat ceva diferența din latina. Intr-o săptămâna se poate rezolva tot? Sau dacă nu se rezolva și începe scoala, ce se întâmpla? Pt ca nu pot sta acasa și sa astept, o sa merg la scoala mea și când primesc un rapsuns plec la cealalta sau cum? Cât de grea e diferența din latina și ce șanse am?

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Depinde foarte mult de seriozitatea liceului asupra diferentelor. Am auzit de cazuri in care la diferente ii punea pe elevi sa copieze ceva texte dintr-o carte si cam aia a fost.

Desigur ca se poate face totul intr-o saptamana. Eu as spune sa suni maine, marti, la secretariat si sa intrebi cand sa te prezinti pentru diferente.
S-ar putea sa dai si la alte materii, din cate stiu ei fac mai multa istorie si geografie decat tine, dar depinde de cum hotaraste liceul.

| Brisi12 a răspuns:

Salut! eu is la filologie in clasa a 12-a nu e chiar asa de greu la latina dar avand in vedere ca tu deja ai facut 1 an de matematica, fizica etc. iti va fi putin cam greu sa te adaptezi, cel putin la istorie is foarte multi ani de invatat, evenimente etc., eu iti recomand sa termini liceul la profilul care esti, iti va fi mai usor, asa daca te transferi la filologie deja ai pierdut 1 an din toata materia. Oricum este alegerea ta, sper ca am fost de ajutor, o seara placuta!