| Condrea_Andreea_2000 a întrebat:

Hei TPU
Vreau sa merg din clasa a X-a direct in a XII-a, credeti ca e posibil? Trebuie sa sustin probe la toate obiectele?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil. In schimb este posibil sa faci cl. a X-a si a XI-a intr--un singur an, daca ai avut rezultate exceptionale.
Conform art.21, alin.4 din L.1/2011, a educaţiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Elevii cu performanţe şcolare excepţionale pot promova 2 ani de studii într-un an şcolar la decizia unităţii de învăţământ, pe baza unei metodologii naţionale aprobate prin ordin al ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului."
Condiţiile ce trebuie indeplinite şi procedura este prevazută în Ordinul MECTS nr. 5.489/2011, pentru aprobarea Metodologiei privind promovarea a 2 ani de studii într-un an şcolar în învăţământul preuniversitar.
Conform Metodologiei, aprobate prin ordinul aratat, se poate face doar o singură dată în cursul liceului şi numai începând cu cl. a X-a, respectiv cl.a X-a şi a XI sau clasele a XI şi a XII, citez:
„ART. 2.(1) Accelerarea promovării se realizează prin parcurgerea a 2 ani de studii într-un singur an şcolar de către elevii care au rezultate şcolare excepţionale şi care au capacitatea fizică şi intelectuală de a se adapta cerinţelor parcurgerii a 2 ani de studii într-un an şcolar şi integrării într-o clasă cu elevi de vârstă mai mare.
(2) Parcurgerea a 2 ani de studii într-un singur an şcolar se face pentru 2 ani de studii consecutivi: anul în care este înscris elevul în urma promovării, în regim obişnuit, a clasei anterioare, numit în continuare "an curent/clasă curentă", şi anul următor acestuia, pe care elevul îl parcurge suplimentar, în acelaşi timp cu anul curent, prin aplicarea prevederilor prezentei metodologii, numit în continuare "al doilea an de studiu".
ART.3.(1) Parcurgerea a 2 ani de studii într-un an şcolar se poate realiza o singură dată în fiecare dintre ciclurile de învăţământ: primar, gimnazial şi liceal.
(2) Clasele de început de ciclu de învăţământ se exclud din programul de parcurgere a 2 ani de studii într-un an şcolar."

3 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

E bine sa vrei...

| Andersen2k18 a răspuns:

Este imposibil ceea ce vrei, pentru ca nu corespunde normelor legi educatiei, mai asteapta pana in XII-a, mai ai de tras. Bucura-te de ani astia ca dupa ai sa-i regreti.

| BlankWhite a răspuns:

De ce ai vrea sa treci din clasa a X-a pana intr-a XII a? Vrei sa dai BAC-ul mai repede? Eu zic sa te bucuri de anii de liceu, dupa o sa iti para rau.