| Panteraa a întrebat:

Vreau si eu o lista cu lecturi suplimentare pentru clasa a VII-a. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| pinkpityc a răspuns:

Pai sunt:pasa hassan,moartea lui gelu de george cosbuc,horea aron cotrus, veche intamplare nichita stanescu, noaptea sfantului andrii vasile alecsandrii. sper ca te-am ajutat

| Inuh a răspuns:

PROZĂ – Literatură română

1. Sadoveanu, Mihail – Domnu Trandafir, Baltagul, Hanu Ancuţei
2. Slavici, Ioan – Moara cu noroc, Budulea Taichii, Popa Tanda
3. Mitru, Alexandru – Legendele Olimpului
4. Caragiale, Ion Luca – Momente şi schiţe
5. Teodoreanu, Ionel – Hotarul nestatornic, Uliţa copilăriei
6. Chiriţă, Constantin – Cireşarii (vol. al II-lea – Castelul fetei în alb)
7. Preda, Marin – Moromeţii (vol. I)

Literatură universală

1. Verne, Jules – Căpitan la 15 ani
2. London, Jack – Colţ - Alb
3. Kipling, Rudyard – Cărţile junglei
4. Wilde, Oscar – Prinţul fericit
5. Edmondo de Amicis – Cuore

POEZIE

1. Eminescu, Mihai – Freamăt de codru, Călin (file din poveste)
2. Alecsandri, Vasile – Pasteluri: Toamna ţesătoare
3. Topârceanu, George – Rapsodii de toamnă
4. Bolintineanu, Dimitrie – Legende istorice
5. Arghezi, Tudor – Fă-te suflete, copil; Stupul lor; Fetica; O furnică
6. Coşbuc, George – Mama
7. Blaga, Lucian – Părinţii, Cărăbuşul de aramă