| Alex00990 a întrebat:

Hei!
Uitati cum sta treaba!
Sunt clasa a 10-a, nu stiu matematica deloc, dar chiar deloc, adica ma rog stiu chestiile de baza. Ideea e ca vreau sa invat matematica, dar nu stiu de unde sa ma apuc, la scoala, sunt pe filo, deci nu o sa mai fac. Vreau niste sfaturi, sau ceva care sa ma ajute, orice parere e bine primita!
Multumesc!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La meditatii.
Eu sunt a 12-a si abia acum stiu ce-s alea matrice, asta din cauza profesorilor care nu vor sa predea la ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar pe ce esti tu as? nu e matematica, e romana, nu e romana, e istorie, nu e istorie, e fizica, nu e fizica, e sport, nu e sport, e ce? la ce esti cel mai bun?

| Alex00990 explică (pentru anonim_4396):

Psihologie si romana, literatura!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex00990):

Pai si mergi pe literatura atunci, si pe psihologie, las-o dracu de matematica ca nu poti fi bun la toate.

| Alex00990 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, dar matematica te ajuta cu gandirea logica, si iti antreneaza creierul. Oricum, intrebarea mea era cum sa invat matematica de la 0

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Alex00990):

Dacă nu ai de gând să te duci la o facultate unde se face matematică, nu-ți trebuie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex00990):

Nu te ajuta cu nimic, nici macar cu gandirea logica happy
Doar daca dai la inginerie, sau lucrezi ca constructor. Atat. Sau daca ai prieteni care lucreaza ca ingineri, sau constructori, si vrei sa faci parte dintr-o discutie, cand auzi ca fac ei o gluma gen, "ba, l-ai vazut pe ala cand a masurat peretele si l-a masurat de la plinta, si nu de la margine?" si atunci vei avea nevoie de o replica, sau daca nu te duci intr-un colt si te joci pe telefon
Dar putin probabil sa ai prieteni sa vorbeasca asa, daca pe tine te pasioneaza altceva.
Ok nu iti place matematica, da fa ceva in care sa iti atingi excelenta, romana, cum ai zis. Afara, daca nu stii matematica, te duci pe grammar, pe gramatica. Daca ai 10 pe linie la romana, poti sa le explici profesorilor ca nu iti place matematica, simplu. Asta prin absurd, ca ma indoiesc sa se intample. Ai pus o intrebare random.
Baga o poza cu carnetu de note la romana happy

| Raducons a răspuns:

Incearca sa inveti pe internet sunt cursuri gratuite si pe Youtube cu lectii de la zero.

| ionut16001235 a răspuns:

Deci ca sa stii nu este extrem de greu. Ia si tu caietele incepand din clasa a cincea si scrie tot ce ti se pare folositor (formule in general) pe o coala si citeste le de mai multe ori, invata-le daca vrei. Si apoi trebuie sa faci multe exercitii in care ce ai scris pe acea foaie te va ajuta. Din punctul meu de vedere cam asta e matematica. Nu uita ca exercitiul e mama invataturii. Bafta!