| backtohell a întrebat:

Unde pot gasi informatii despre Gaius Iulius Caesar si Gaius Sallustius Crispus?

4 răspunsuri:
| MaryMarya001 a răspuns:

Gaius Iulius Cezar (limba latină: IMP•C•IVLIVS•CAESAR•DIVVS1; n. 13 iulie, ca. 100 î.Hr. – d. 15 martie, 44 î.Hr.) a fost un lider politic și militar roman și una dintre cele mai influente și mai controversate personalități din istorie. Rolul său a fost esențial în instaurarea dictaturii la Roma, lichidarea democrației Republicii și instaurarea Imperiului Roman. A provocat războaie de cucerire fără acceptul senatului roman. Cucerirea Galiei, plănuită de Cezar, a inclus sub dominația romană teritorii până la Oceanul Atlantic. În anul 55 î.Hr. Cezar a lansat prima invazie romană în Marea Britanie.

Cezar a ieșit învingător într-un război civil, devenind dictator al lumii romane, și a inițiat o vastă acțiune de reformare a societății romane și a guvernării acesteia. El s-a proclamat dictator pe viață și a centralizat puternic guvernarea statului slăbit din cauza războiului civil pornit tot de Cezar. Prietenul lui Cezar, Marcus Brutus, complotează pentru a îl asasina, în speranța de a salva republica. Dramatica asasinare din Idele lui Martie a fost catalizatorul unui al doilea război civil, între cezari (Octavian, Marc Antoniu, Lepidus) și republicani (între alții, Brutus, Cassius și Cicero). Conflictul s-a încheiat cu victoria cezarilor în Bătălia de la Philippi și stabilirea formală a unui al Doilea Triumvirat, în care Octavian, Antoniu și Lepidus au preluat împreună controlul asupra Romei. Tensiunile iscate între Octavian și Antoniu au condus la un nou război civil, culminând cu înfrângerea lui Antoniu în Bătălia de la Actium. Octavian a ajuns liderul absolut al lumii romane.

Perioada de războaie civile a transformat Republica Romană în Imperiul Roman, cu nepotul de bunic, în același timp și fiu adoptiv al lui Cezar, Octavian, cunoscut mai târziu ca Cezar August, instalându-se ca primul împărat.

Campaniile militare ale lui Cezar sunt cunoscute în detaliu prin prisma propriilor sale consemnări: Commentarii de Bello Gallico. Multe detalii ale vieții sale au fost relatate mai târziu de istorici, precum Suetonius, Plutarh și Cassius Dio.Sallustius reprezentant al istoriografiei latine

Monografia este specie a istoriografiei latine, însemnând prezentarea unui aspect al istoriei sau a unei secvente de scurta durata, pe baza relatarii faptelor,,pe alese" (carptim).

Practicata de greci, monografia istorica este, creata la Roma, de Cato cel Batrân, autorul operei,, Origines’’ (,, Originile’’), destinate a prezenta originea populatiilor italice.

În secolul I a. Chr., monografia este reprezentata de Sallustius, care alege doua secvente istorice-conspiratia lui Catilina(63 a.Chr.)si razboiul împotriva numizilor, condusi de Iugurtha (111-105 a. Chr.).

Formula salustiana,, carptim’’ este semnificativa pentru tehnica monografiei.Refe-

ritor la aceasta, istoricul declara,,ma hotarâi sa povestesc faptele poporului roman pe alese, dupa cum unele mi se pareau vrednice de aducere aminte.’’(Conspiratia lui Catilina, 4, 2).

În conceptia lui Sallustius, factorul cauzal al istoriei este de ordin moral, istoria se schimba o data cu moravurile. Ceea ce a dus la criza Republicii în secolul I a. Chr. sunt

,,ambitio’’(setea de putere),,,avaritia’’(lacomia) si,,luxuria’’(dezmatul). De aceea, sco- pul istoriei este cel educativ-,, historia magistra vitae’’.

Totodata, avându-l ca model pe istoricul grec Tucidide, Sallustius nu expune nu- mai faptele si întâmplarile, ci cauta sa le si explice, descoperind cauzele mai profunde ale evenimentelor din vremea lui.

Caius Sallustius Crispus s-a nascut la Amiternum (centrul Italiei), în tinutul sabi- nilor, în anul 86 a. Chr.A fost,, homo novus’’ (primul din familia sa care a obtinut demni- tati publice), din ordinul ecvestru.

Instalat de tânar la Roma, între 55-54 a.Chr.,intra în viata publica si îsi desfasoara

activitatea ca reprezentant al partidului popularilor în fruntea caruia se afla Caesar.Tribun al plebei în 52 a. Chr. în perioada luptelor civile dintre partizanii lui Sylla si ai lui Marius.

Între 50-49 a.Chr. este exclus din senat, pe motive de imoralitate, iar în 49 a. Chr. este re-

chemat în senat de Caesar.

Este numit proconsul în 46 a.Chr. si guvernator al provinciei Africa Nova, unde fa-

ce avere în mod ilegal, iar dupa asasinarea lui Caesar(44 a. Chr.) se retrage din viata poli- tica si se consacra scrierii operelor istorice, dupa care moare în 35 a. Chr.

Sallustius a scris doua monografii istorice :,, De coniuratione Catilinae’’ (Despre conjuratia lui Catilina), redactata între 43-41 a.Chr., care reprezinta acest moment drama-

tic din istoria Romei (64-63a.Chr.) si,, De bello Iugurthino’’ (Despre razboiul cu Iugurtha,

regele numizilor(111-105 a.Chr.).Din,,Historiae’’(Istorii) s-au pastrat doar unele fragmen- te. A fost compusa dupa 40 a.Chr. si relateaza evenimente petrecute între 78-65 a. Chr.

Iugurtha (c. 160-105 a.Chr.) a fost rege al Numidiei, regiune în Nordul Africii, co-

respondând Algeriei de astazi. Dupa moartea tatalui sau, este primit la curtea unchiului, re-

gele Micipsa. Educat împreuna cu cei doi fii ai acestuia, Hiempsal si Adherbal, este adoptat mai târziu si desemnat, alaturi de verii sai, mostenitor. La moartea lui Micipsa (118 a. Chr.), Numidia este împartita între cei trei succesori, dar, dornic sa ajunga rege, Iugurtha pune la cale sa-i ucida pe rivalii la domnie.

Indignat, senatul roman, dator sa-i apere pe mostenitorii directi, îi declara razboi, bellum lugurthinum, 111 a.Chr., încheiat în 105 a. Chr., sub comanda lui Gaius Marius. Cap-

turat si predat soldatilor lui Cornellius Sylla, Iugurtha este dus la Roma si ucis în închisoarea Tullianum.

Gaius Marius(157-86 a.Chr.),general roman, dobândeste în 107 a.Chr. comanda în raz- boiul iugurthin pe care îl încheie victorios. Totodata, Marius a înfrânt fortele cimbrilor si ale teutonilor, fiind considerat al treilea fondator al Romei, dupa Romulus si Camillus. Ca om po- litic, s-a apropiat de partida popularilor (populares) si a fost ales de sapte ori consul, în ciuda opozitiei partidei senatoriale(optimates) condusa de Cornelius Sylla.

Cornelius Sylla(138-78 a.Chr.), politician abil si militar valoros, îl însoteste pe Marius în Africa, în razboiul împotriva lui Iugurtha, unde în 105 a.Chr. îl captureaza pe regele numid. Mai târziu, între optimatii condusi de Szlla si popularii în fruntea carora era Marius, va izbuc-ni un lung si sângeros razboi civil între 88-82 a.Chr.

Lucius Sergius Catilina (108-62a.Chr.) a fost locotenent al lui Sylla si participant la proscriptiile ordonate de acesta.Guvernator în 67 a.Chr. al provinciei Africa, se îmbogateste pe cai ilegale. Candideaza de trei ori la consulat (65, 64,63 a.Chr.), dar, fiind înfrânt, nu gaseste alta cale pentru dobândirea puterii decât o lovitura de stat. Conspiratia este descoperita de Marcus Tullius Cicero, consul în 63 a.Chr., prilej cu care rosteste Catilinarele, cele patru dis- cursuri împotriva lui Catilina.

În,,De coniuratione Catilinae ’’, înainte de a prezenta desfasurarea conspiratiei, Sa- llustius face portretul lui Catilina,devenit personaj emblematic al nobilimii(nobilitas). Istoricul considera nobilimea vinovata de criza republicii, din pricina decadentei moravurilor. Abuzând de originea sa nobila, Catilina ajunge sa întruchipeze viciile care au dus la subminarea statului:,, L.Catilina,nobili genere natus,fuit magna vi et animi et corporis, sed ingenio malo provoque. Huic ab adulescentia bella intestina, caedes, rapinae, discordia civilis grata fuere,ibique iuven- tutem suam exercuit. Corpus patiens inediae,algoris, vigiliae, supra quam cuiquam credible est. Animus audax, subdolus, varius, cuius rei lubet simulator ac dissimulator; alieni appetens, sui profusus, ardens in cupiditatibus; satis eloquentiae, sapientiae parum.Vastus animus immode-rata, incredibila, nimis alta semper cupiebat.’’ (De coniuratione Catilinae, 5, 1-5)

Nobili(nobil), desi pare un simplu calificativ, are o conotatie negativã. Catilina are pu-tere si curaj, dar cu un caracter rau si depravat (ingenium malum pravoque). Sallustius îl de-scrie pe Catilina ca un barbat rezistent (patiens), curajos (audax), dar pe de alta parte viclean (subdolus), prefacut(simulator), ascuns(dissimulator) si risipitor(profusus).

În,, Conjuratia lui Catilina’’60, 7; 61, 1, Sallustius afirma:,,Catilina se napusteste asupra dusmanilor unde ei erau mai desi, dar este strapuns de lovituri în timpul bataliei.(...) Catilina a fost gasit departe de ai sai, printre cadavrele dusmanilor, mai suflând înca si mai pastrând înca pe fata semnele firii sale crude, pe care o avusese si pe când era în viata.’’

În,, Istoria literaturii latine’’, N.I.Barbu scrie:,Din punctul de vedere al artei literare,Sa-llustius a creat, însa, adevarate opere de arta. Prin concizia si dramatismul naratiunii, prin ana-lizele psihologice, prin creionarea admirabila a portretelor si prin discursurile bogate în idei si pline de patos, cele doua monografii sunt adevarate monumente de arta literara, al caror stil particular le confera o si mai puternica nota de originalitate.’’

În,, Studiu introductiv’’,,, Opere’’, N.Lascu apreciaza:,, Sallustius este primul istoric al Romei antice în acceptia stricta a cuvântului. Este adevarat ca si înaintea lui au existat încer-cari, uneori laudabile, de a scrie istorie; ceea ce a lipsit pâna acum a fost însa un adevarat tem-perament de istoric, care sa fi înteles si cântarit faptele, încercând sa deosebeasca ceea ce este adevar de ceea ce este fals.’’

Având ca argumente toate acestea, putem spune ca Gaius Sallustius Crispus este nu numai o personalitate importanta în istorie si politica, dar si unul dintre cei mai mari reprezen-tanti ai istoriografiei latine prin opera sa vasta si impresionanta.