| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Hei!
Virgula in urmatoarele situatii e necesara sau nu? "Mai, fata", "Bai, baiete", "Ma, omule, ma".

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Când interjecțiile de adresare sunt urmate de un substantiv în vocativ, NU se despart prin virgulă de acesta!
Exemplu: "Dar ești vrednic tu, bre Niculăieș, să porți un cârd de oi?" (Mihail Sadoveanu, Un om năcăjit).
În locul lui "bre" poti pune "mă", "măi", "băi", etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este necesară...pentru că substantivul în cazul vocativ se separă prin virgulă, respectiv virgule, de restul propoziției sau a frazei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Al*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La primele două nu se impune virgula, că doar nu faci pauză după, mai,.La a doua se impune deoarece este vorba de o succesiune precum in cazul:omule, mai omule

| Dintrebare a răspuns:

Raspunsul corect este urmatorul: mai, bai si ma sunt interjectii care sunt folosite ca un vocativ. Se despart prin virgula daca nu sunt alaturate unui substantiv. Deci corect este: "mai fata", "bai baiete", "ma omule ma". Toate fara virgule.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Da! Este o strigare, deci se pune virgulă!

| Gabryel85 a răspuns:

Cu virgulă e corect. Că mulți nu o pun, asta e altă poveste...

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică:

Deci. m-ati bagat in ceata toatala, oameni buni. observ ca parerile sunt impartite, eu tot nu am inteles cum e corect laughing.