Întrebare recomandată | Sfaterly a întrebat:

Hei!
Vreau să învăț limba engleză. Știu multe cuvinte și semnificatia lor.așa cum cred ca știu majoritatea oamenilor. Știu și sa formulez propoziții dar simple..cum pot să învăț partea de gramatică? Sau pronunțarea cuvintelor? La asta nu ma pricep...nu vreau sa îmi cumpăr cărți..si fără aplicația duolingo. aveți alte variante?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Speed99 a răspuns:

Uita-te la videoclipuri de la Youtuberi vorbitori de engleza. Cand eu am inceput sa ma uit, pe la 12 ani, stiam la fel de multe ca tine, but when I turned 14, I already talked like this, fluently, just by watching english Youtube channels.

| Sfaterly explică (pentru Speed99):

De curiozitate, ce YouTuberi urmărești tu?

| Speed99 a răspuns (pentru Sfaterly):

Depinde, dar cel mai mult de gaming si commentary. Pe Youtube urmaresc pana si talk-show-uri din America precum Conan, Jimmy Kimmel, Jimmy Fallon, etc

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Google translate are si voce! Poti sa pui ce cuvant doresti acolo, nu numai ca ti-l traduce, dar il poti auzi si cum se pronunta (vezi ca semnul de difuzor se afla pe un colt al chenarului si tu trebuie sa ai volumul dat tare, ca sa auzi mai bine.

| Sfaterly explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns!

| Donsavas a răspuns:

Ia o carte de engleza cu dialoguri si incearca sa inveti dialogurile de acolo, dupa ce le-ai tradus cu dictionarul si ai inteles. Cuvintele luate pe rand nu se vor stoca in memorie. In schimb, propozitiile da. Vei invata cum sa comunici si sa citesti, daca pui cuvintele pe un audio si asculti. Te va ajuta foarte mult.

| paula238104 a răspuns:

Seara când te pui să dormi..intra pe Youtube si scrie"cursuri limba engleza audio"..asculta pana maine dimineata.
Sper ca te am ajutat!