| marcela1407 a întrebat:

Heia
Am o intrebare in cat timp poti invata o limba straina? Vreau sa invat
1. Engleza
2. Germana
3. Spaniola
4. Franceza
5. Italiana
Dar nu stiu in cat timp pot invata si cat de greu e
MA puteti ajuta?
*****Dau fundă*****

Răspuns Câştigător
| Elieee a răspuns:

Dacă le iei pe toate de la zero o să-ți ia ani de muncă plus că depinde de fiecare în parte. Unii pot învața mai repede, alții mai greu. Din punctul meu de vedere, germana o s-o înveți cel mai greu. Sfatul meu e să începi cu engleza și până nu stăpânești limba asta foarte bine, nu te apuci de alta. Următoarea să fie germana. Celelalte sunt mai usoare, italiana și spaniola se aseamănă și toate 3 sunt limbi latine. Italiana o poți învața și în 3, 4 luni, la fel ca și spaniola, dar doar dacă muncești mult. Și nu cred că spaniola te ar ajuta prea tare, nici italiana. Ia-le așa: engleza, germana, franceza. Succes și investește daca chiar îți dorești să înveți. Nu prea poți așa... de pe net

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O sa-ti fie groaznic sa inveti franceza si spaniola pentru ca seamana foarte mult, mai ales numeralu si o sa le incurci intre ele

| RAY a răspuns:

Spaniola este sora gemana a limbi romane
Italiana eu o pun pe locul 2
Franceza locul 3, e o limba o gramatica mai grea si pronuntarea mai grea
Engleza locul 4 o limba frumoasa, melodica, cu o gramatica usoara, pronuntare mai grea
5, Germana o limba care poate ca pare grea dar nu chiar este,adica trebuie sa inveti der,die,das obligatoriu, apoi gramatica numai e asa grea, mult mai greu este vocabularul, cuvintele lungi, daca nu bagi 5 ore pe zi de deutsche nu ajungi departe, parerea mea