| Bandala a întrebat:

Heii!
Am o intrebare. De ce se recunostea unirea numai prin aducerea unui principe strain ( Carol )?

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pen'ca ...coruptia. Conditiile marilor puteri au fost sa acceptam anumite companii straine sa ne faca cai ferate, poduri etc la preturi fara comentarii. Alta conditie a fost sa dam locuri in functii de conducere a statului si autoritatilor j*dani, si sa lasam tot pe j*dani sa faca ce afaceri vor. Astfel monarhia a fost si este doar o dictatura care nu are nici un fel de pregatire pentru a aduce vreo masura buna pentru tara ci doar vinde ferma si sclavii la exploatatori. In felul asta regii sunt rasplatiti de bancheri si corporatisti financiar ca ei sa poata suge sangele unei tari dupa bunul plac iar regii din poveste sa aiba cum se destrabala pe bani grei. Asta e monarhia. Ai auzit de vreun rege sa fie inginer, doctor, sau sa aiba orice alta pregatire care sa-l faca creativ pentru popor? Nu, toti sunt niste paraziti, niste criminali care au singurul merit de a se fi **** pe lume intr-un palar facut prin sudoarea poporului. Exista o vorba -Copiii stapanilor de azi vor fi stapanii copiilor de maine.